Ashton: EU i MMF spremni finansijski pomoći Ukrajini
Visoka predstavnica Evropske unije (EU) za vanjsku politiku i sigurnost Catherine Ashton, koja boravi u glavnom gradu Ukrajine, izjavila je da EU od nove vlade Ukrajine očekuje da napravi jasan plan provođenja ekonomskih reformi kako bi međunarodna zajednica mogla poslati finansijsku pomoć toj zemlji, javlja Anadolija.
U okviru zvanične posjete Kijevu, Ashton je izjavila da se političke partije trebaju uključiti u formiranje nove vlade Ukrajine.
“Nakon toga, potrebno je da se sastanu sa predstavnicima međunarodnih organizacija i jasno kažu koji oblik pomoći žele. Evropska unija će sarađivati s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) u vezi s osiguranjem finansijske podrške Ukrajini. MMF je spreman sastati se s novom vladom Ukrajine kako bi se razgovaralo o finansijskoj pomoći”, rekla je ona.
U okviru posjete Ukrajini, Ashtonova se sastala i s bivšom premijerkom te zemlje Julijom Timošenko s kojom je razgovarala o formiranju nove vlade.
“Dvije zvaničnice su razgovarale o finansijskom paketu EU za Ukrajinu kako bi se ta zemlja što prije stabilizirala”, navodi se u saopćenju partije Domovina, iz čijih redova dolazi Timošenko.
Dodaje se da je Ashton tokom sastanka izjavila da bi povratak Timošenko na političku scenu Ukrajine doprinio izgradnji stabilnije i snažnije zemlje.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.