Američki senator izvinio se zbog gađanja škole i ubistva djece u Iranu: "Napravili smo grešku"

7
Radiosarajevo.ba
Američki senator izvinio se zbog gađanja škole i ubistva djece u Iranu: "Napravili smo grešku"
Foto: EPA - EFE / John Kennedy

Američki republikanski senator John Kennedy iz Louisiane javno se izvinio zbog, kako je rekao, američkog udara na školu u Iranu u kojem je poginulo više od 160 ljudi, većinom djece, prenose strani mediji.

Kennedy je na Capitol Hillu rekao da je udar bio "strašan događaj" i da je greška američkih snaga.

"Bilo je užasno. Napravili smo grešku", rekao je senator i dodao da Amerika nikada ne bi namjerno ciljano napadala civile, ističući da Pentagon trenutno istražuje incident.

Vukanović: SNSD-ov režim ogoljen do kraja, oni su sluge Hrvatima i HDZ-u

Vukanović: SNSD-ov režim ogoljen do kraja, oni su sluge Hrvatima i HDZ-u

Ovo je prvi put da je republikanski zakonodavac otvoreno priznao moguću odgovornost SAD‑a za napad koji se dogodio prvog dana rata između SAD/Izraela i Irana. Prethodni službeni odgovori Bijele kuće i američkih vojnim vlasti su bili nejasni, a predsjednik Donald Trump je prvobitno sugerisao da bi Iran ili Izrael mogli biti odgovorni, bez navođenja dokaza.

Snimci i analiza oštećenja pokazuju da je u udaru korištena Tomahawk raketa američke proizvodnje, što dodatno komplikuje situaciju i ukazuje na moguću odgovornost američkih snaga, iako zvanično istraga još traje.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (7)

/ Povezano

/ Najnovije