Rehn: Estonija bi do naredne godina mogla imati euro
Radiosarajevo.ba
.jpg)
Estonija bi, prema prvim najavama kandidata za evropskog povjerenika za gospodarska i monetarna pitanja Ollija Rehna, mogla postati 17. članica eurozone, već od januara iduće godine.
Rehn je spremnost Estonaca za uvođenje zajedničke evropske valute potvrdio početkom ove sedmice kada je izjavio da je Estonija "daljnji, najvjerojatniji, kandidat jer su njezine javne finansije u vrlo dobrom stanju", objavio je Reuters.
Međunarodni monetarni fond (MMF) je također ocijenio da je Estonija spremna prihvatiti euro već za godinu dana, a odluku o tome bi trebala donijeti Evropska komisija u junu.
Ta pribaltičke država ispunjava sve osnovne kriterije za prihvaćanje eura, jer je njen dug jedan od najmanjih na svijetu i iznosio je 4,8 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) 2008. godine.
Estonija je, osim toga, u turbulentnoj minuloj godini uspjela zauzdati i javne finansije.
"Šansa je veoma dobra, i procjenjujem je na 75 posto", izjavio je estonski analitičar Kristjan Lepik.
Estonija je međutim u 2009. zabilježila pad gospodarstva za 15 posto, a slično je kriza pogodila i njene baltičke susjede Litvu i Letoniju.
Prema ocjeni agencije Reuters, Estonija je uspjela bolje prevladati krizu jer se manje zaduživala u inozemstvu tokom prethodnih godina nagloga gospodarskog uspona.
Desničarska estonska vlada premijera Andrusa Ansipa uvođenje eura smatrala je toliko važnim da je i tokom krize štedjela.
"Nije bilo nikakvih velikih dotacija ni mjera zamjene "staro za novo", kao što je to bilo u drugim evropskim zemljama", ističu analitičari. Upravo iz tih razloga će ta zemlja, kako najavljuju njezini dužnosnici, uspjeti da i u ovoj godini održi neophodni troprocentni deficit državnog proračuna.
Konzervativni koraci estonske vlade nisu, međutim, uspjeli smanjiti posljedice krize na nezaposlenost koja se povećala na 15 posto, a neke plaće pale su za 20 posto.
Prema riječima Lepika, međutim, firme su se prilagodile novim uvjetima, što može značiti da tu kriza neće trajati toliko dugo kao u drugim zemljama.
Euro bi, prema mišljenju analitičara, trebalo da pomogne Estoniji u njenom daljnjem razvoju i bude poticaj i za susjedne finske i švedske firme da investiraju u Estoniji.
"Euro simbolizira stabilnost države, jer smo morali ispuniti iste preduvjete kao i druge zemlje, i olakšat će investiranje tvrtkama", dodao je Lepik.
fena/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.