U Beogradu obilježena godišnjica desanta na Drvar

Radiosarajevo.ba
U Beogradu obilježena godišnjica desanta na Drvar

Josip Broz Tito bio je više od oca nacije, iskorijenio je vjersku i nacionalnu mržnju i stvorio modernu državu, rečeno je danas u Beogradu na skupu povodom 70 godina od napada na Drvar u Drugom svjetskom ratu i 122 godine od rođenja Josipa Broza Tita.

Članovi Društva za istinu o narodno-oslobodilačkoj borbi (NOB) i Jugoslaviji i avnojevskog foruma su obilježavajući ovaj datum u Domu ratnih i vojnih invalida podsjetili da je „u ovoj zemlji živeo čovek, drug i vođa Josip Broz Tito i da svi koji vole slobodu njega vole“.

Na obilježavanju rođendana doživotnog predsjednika SFRJ članovi SUBNOR-a, učesnici NOB-a i predstavnici Antifašista Srbije su istaknuli vrijednosti antifašističke borbe i ulogu Tita za vrijeme i nakon oslobođenja 1945. godine.

Obraćajući se s „drugarice i drugovi“ član Društva za istinu o NOB-u i Jugoslaviji Branko Kocić rekao je da Titovo ime znaju svi koji se bore za istinu i pravdu.

On je bio naš drug, a drug je bio sve“, rekao je Kocić, čitajući stihove o Titu.

Tito bio više od oca nacije

Redovni profesor Beogradskog univerziteta i Centra Visokih vojnih škola Slavko Mrkić prenoseći stavove stotine državnika, vojskovođa i naučnika rekao je da su Titu odali priznanje kao velikom vojskovođi, lideru, političaru koji je iza sebe imao narod i državu.

Kada jedan državnik oslobodi i ujedini svoje narode, on postaje otac nacije, međutim Tito je više od toga. Tito je ne samo oslobodio i ujedinio jugoslavenske narode već je iskorijenio i vjersku i nacionalnu mržnju, ukinuo bratoubilački i rat i na modernim osnovama stvorio državu“, rekao je Mrkić, citirajući riječi američkog naučnika Alberta Lauthonera.

Mrkić je ukazao da oni koji pokušavaju da Tita i Jugoslaviju pokušavaju predstaviti u negativnom svjetlu, kako je rekao, dakako znaju šta rade.

„Dobri ljudi znajući da to što rade nije istina ovog puta neće da ćute. Klevete i laži neće proći, makar i sto puta bile ponovljene“, zaključio je Mrkić.

O razlozima zašto se Drvar nije pokorio govorio je stručnjak vojnih nauka, pukovnik u penziji i učesnik NOB-a Mladenko Colić.

Govoreći o Drvaru kao „prelomnoj tački“ tokom Drugog svjetskog rata Colić je, pozivajući se na autentične historijske izvore, rekao da je Tito 21. januara 1944. godine primio šefa angloameričke misije brigadira Firtsroya Mclana koji mu je donio pismo od Churchilla.

Churchillovo pismo

U pismu koje je pročitano na skupu, navedeno je da je Churchill saopćio Titu da ubuduće neće podržavati četničkog komandanda Dražu Mihajlovića.

Čvrsto sam odlučio da britanska vlada ne pruža više nikakvu vojnu pomoć Mihajloviću, a pomoć će davati samo vama i mi bismo se radovali ako bi kraljevska jugoslavenska vlada uklonila Mihajlovića iz svog sastava. Budite uvjereni da ću najtjesnije raditi s mojim prijeteljima maršalom Staljinom i predsjednikom Ruzveltom, a iskreno se nadam da će vojna misija koju sovjetska vlada šalje pri vašem štabu raditi u skladu s angloameričkom“, navedeno je u Churchillovom pismu pročitanom na skupu.

Ocijenjeno je da je ovom prepiskom i Titovim odgovorom započelo ostvarivanje jugoslavensko-britanskih političkih odnosa tokom Drugog svjetskog rata.

Profesor Colić je rekao da je Churchill već tada shvatio značaj jugoslavenskog ratišta, a da danas, nakon sedamdeset godina mnogi političari i historičari to nisu shvatili.

Tokom skupa promoviran je i list Društva za istinu o NOB-u i Jugoslaviji Istina.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije