Potvrđeno: Josipoviću 38.56, Grabar - Kitarović osvojila 37.8 posto glasova
Prema privremenim i nepotpunim rezultatima izbora za predsjednika Hrvatske na osnovu 95,91 posto obrađenih listića Ivo Josipović je osvojio 667.117 ili 38,56 posto glasova, dok je Kolinda Grabar-Kitarović osvojila 37,8 posto glasova, potvđeno je večeras nešto iza 22 sata iz Državnog izbornog povjerenstva (DIP).
Ivanu Sinčiću pripalo je 16,47%, dok je Kujundžić osvojio 6,29% glasova.
Drugi krug će, očekivano, ponuditi more neizvjesnosti, a jasno je da se izrazito velike šanse ne mogu davati niti jednom od dva preostala kandidata - finalista.
Zanimljivo je da je u Josipovićevom izbornom štabu rezultat proglašen dobrim, ali pravo veselje u stožeru HDZ-a izazvao je rezultat Grbar - Kitarović koja je nadmašila sva očekivanja.
Prema hrvatskom Ustavu i zakonima ukoliko nijedan od predsjedničkih kandidata u prvom krugu ne osvoji natpolovičan broj glasova birača koji su glasali, u roku dvije sedmice organizira se drugi krug predsjedničkih izbora u kojem će se natjecati dva kandidata sa najvećim brojem glasova u prvom krugu.
Drugi krug u kojem će se, dakle, naći Josipović i Kitarević, održat će se za 14 dana.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.