Najkritičniji COVID pacijent u dječijoj bolnici u Beogradu ima 15 godina

0
Radiosarajevo.ba
Najkritičniji COVID pacijent u dječijoj bolnici u Beogradu ima 15 godina
FOTO: Pixabay / Mutirani soj posebno pogađa djecu

Do sada je koronavirus pogađao uglavnom odrasle osobe, a nešto manje djecu. Međutim, s pojavom mutiranog soja na udaru koronavirusa posebno su tinejdžeri. U ovoj dobi zabilježene su obostrane upale pluća i srednje teške kliničke slike.

Načelnica Dječje bolnice KBC Dragiša Mišović u Beogradu, dr. Olivera Ostojić izjavila je da je u toj ustanovi trenutno na liječenju 25 zaražene djece, 40 posto više nego u martu. Ona je kazala da su na povećan broj dječjih covid pacijenata najviše utjecali novi sojevi koronavirusa.

„Očito je da su novi sojevi za djecu zarazniji. Najkritičniji pacijent sa obostranom upalom pluća ima 15 godina“, kazala je ona.

Očigledno je, dakle, da su novi sojevi virusa, poput britanskog, zarazniji za djecu, ali i da tinejdžeri češće obolijevaju jer se slabije pridržavaju mjera. Ostojić za Blic kaže da su trenutno najugroženiji tinejdžeri i mlađi adolescenti, a u bolnici kojom rukovodi je najviše pacijenata od 15 i 16. godina. Kod njih se razvija obostrana upala pluća tipična za koronavirus.

Dobijaju obostranu upalu pluća jer se razvijaju ka odraslom dobu, odnosno organizmu i otuda imaju i ozbiljniju kliničku sliku. Britanski soj je jako dominantan i grubo rečeno, prijemčiviji za mlađu populaciju od ranijeg soja. Činjenica je da nije samo to razlog, već i da su tinejdžeri manje disciplinovani kada je riječ o antiepidemiološkim mjerama u odnosu na mlađu djecu, koja su pod većom kontrolom roditelja i vaspitača“, kaže Ostojić.

Britanski soj je pokazao za 70 posto veću virulentnost, kaže ona.

„I od pojave ovog mutiranog soja djeca češće i više oboljevaju. Trenutno je od ukupnog broja djece na klinici od 40 do 50 posto tinejdžera, a od 20 do 30 posto su bebe. Najmanje je djece iz vrtića i predškolskog, što se pokazalo kao sigurna zona“, ističe Ostojić.

Govoreći o tome ima li razlike u uzrastu u odnosu na razvijanje bolesti, Ostojić pojašnjava da kod beba nema produbljivanja simptoma. Bebe najčešće dobiju temperaturu koja traje nekoliko dana, dok kod tinejdžera, iako većina prođe bezazleno, dio razvija ozbiljniju kliničku sliku. Doktorica dodaje da gojazni tinejdžeri razvijaju upalu pluća i da se bolest kreće do srednje teške kliničke slike, gdje se i zaustavi.

„Bilo je slučajeva da je neophodan kiseonik, i to traje nekoliko dana, ali nije bilo nijednog slučaja da je potreban respirator. Nadam se da će tako i ostati i s ovim mutiranim sojem. Ipak, iako se kod starije djece razvije ozbiljnija klinička slika, nisu životno ugroženi“, kaže Ostojić.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije