Nacionalisti žele Kosove kompenzirati RS-om

Radiosarajevo.ba
Nacionalisti žele Kosove kompenzirati RS-om

Potpredsjednik Skupštine Srbije i lider Socijaldemokratske unije (SDU) Žarko Korać izjavio je u intervjuu za agenciju Anadolija (AA) da je Platforma za Kosovo, koja je nastala u kabinetu predsjednika Srbije Tomislava Nikolića, jedan od posljednjih oslonaca nacionalističkih snaga u Srbiji.

Pragmatizam Ivice Dačića

Vlada Srbije je u srijedu jednoglasno usvojila Platformu o Kosovu koju je predložio predsjednik Srbije Tomislav Nikolić, kao i Rezoluciju koja definira osnovne principe za pregovore sa Prištinom.

Kako je za AA potvrdio Korać, Rezolucija će se u subotu pojaviti pred poslanicima Skupštine Srbije.

''Međutim, ima jedan zanimljiv detalj. Obrazloženje u deklaraciji nije sasvim u skladu sa samom deklaracijom. Drugim riječima, čovjek ima utisak da je Vlada Srbije obrazloženje pisala mnogo pragmatičnije nego deklaraciju. Moj je utisak da je to jedan kompromis između predsjednika Srbije i same Vlade Srbije. To pokazuje da se želi umiriti ovaj nacionalistički dio javnosti u Srbiji, jer je moguće da se u tim pregovorima sa Kosovom ode predaleko i da se naprave oni ustupci koji se, uzgred, moraju napraviti. Moram reći da u obrazloženju dekleracije ima naznaka izvjesne pragmatičnosti koje do sada nije bilo u srpskoj politici kad je riječ o Kosovu'', izjavio za agenciju Anadolija (AA) Korać, inače bivši potpredsjednik Vlade ubijenog premijera Srbije Zorana Đinđića.

Nadalje, Korać je podsjetio kako je predsjednik Vlade Srbije Ivica Dačić započeo razgovore u direktnom kontaktu sa premijerom Kosova Hashimom Tachijem, a da se bivši predsjednik Srbije Boris Tadić sa Thacijem rukovao u Dubrovniku tek kada je sišao s vlasti.

''Na opšto iznenađenje Dačić se pokazao pragmatičnijim i ušao u te pregovore. Naravno, glavni razlog tih pregovora jest pokušaj da Srbija dobije datum za početak pregovora za priključenje Evropskoj uniji (EU), što jeste valjan argument. Nešto manji razlog za pregovore je želja Vlade Srbije da se, što je moguće više, zatvori taj otvoreni problem koji Srbija ima u vezi s Kosovom'', smatra Korać.

Ne vjeruje da će, uprkos Rezoluciji, doći do prekida dijaloga na relaciji Beograd-Prišitina

''Mislim da se pregovori neće zaustaviti. Mislim da je ovo još jedan pokušaj nacionalista u Srbiji da sebe deklarativno ojačaju. To su, paradoksalno, dvojica ljudi koji vode u ovom trenutku Vladu Srbije. Dačić, bivši portparol Slobodana Miloševića, te Aleksandar Vučić, nekadašnji prvi pomoćnik Vojislava Šešelja, koji se nije izjasnio za Rezoluciju, ali nije ni govorio protiv nje. Ja mislim da su predstavnici vlasti u Prištini rekli u osnovi jednu tačnu stvar da je Rezolucija puno više namijenjena za unutrašnju upotrebu u Srbiji nego za bilo šta drugo'', rekao je jedan od predvodnika demokratske Srbije.

Neka Dodik pozove prognane Bošnjake i Hrvate

Osvrćući se na moguće aspiracije Srbije da gubitak Kosova nadoknadi teritorijem Republike Srpske u Bosni i Hercegovini, te u tom smislu i poziv Milorada Dodika da se ''Srbi sa Kosova nasele u RS-u'', Korać je istakao kako bi posao predsjednika RS bio da u taj bh. entitet najprije pozove prognane Bošnjake i Hrvate.

''Logično mi je da to bude prvi njegov zahtjev, a poslije neka se bavi građanima drugih država. Pošto je Dodik vlast na teritoriji unutar BiH, čovjek bi, dakle, očekivao da on prvo pozove svoje izbjeglice, ako je već tako dobra srca i ako misli na narod. Bez cinizma, mislim da do toga neće doći, iako u glavama jednog broja nacionalističkih krugova u Srbiji postoji ideja da je RS neka kompenzacija za izgubljene teritorije u proteklim ratovima, odnosno za gubitak Kosova. Patrijarh Srpske pravoslavne crkve (SPC) Irinej je RS označio kao Pijemont srpstva'', naglasio je.

Međutim, odlučno tvrdi međunarodna zajednica to ni slučajno neće dozvoliti.

''Politika nacionalista je sada prilično drugačija. Ona se svodi na opstrukciju BiH kao države, nadajući se da će međunarodna zajednica dići ruke i reći: ''Ne možemo mi to održavati kad vi sami to nećete''. Riječ je o sistemskoj opstrukciji mogućnosti da BiH funkcionira kao normalna država. Ali, vidite, onog trena kada je Hrvatska dobrano ušla u evropske integracije, kada je daleko odmakla, došlo je do nagle promjene i državni paternalizam nad Hrvatima u BiH je prestao. Mislim da će se to desiti u jednom trenutku i sa Srbijom, te da će odustati od jedne potpuno pogrešne i nemoralne politike faktičkog razbijanja BiH'', rekao je, na kraju Korać, zaključujući da bi bilo pričično normalno da je i predsjednik Nikolić najprije otišao u Sarajevo, pa onda u Banju Luku.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije