Kosor o Vučureviću: Pravda je spora, ali dostižna

Radiosarajevo.ba
Kosor o Vučureviću: Pravda je spora, ali dostižna

Predsjednica hrvatske vlade Jadranka Kosor u utorak je u Dubrovniku uhićenje ratnog gradonačelnika Trebinja Božidara Vučurevića ocijenila dobrom vijesti za Hrvatsku i dodala kako se i u njegovu slučaju potvrdilo da je pravda spora, ali ipak dostižna. 
 
"Prošlo je puno godina i ovo se trebalo dogoditi i prije. No i ovog se puta dokazalo kako je pravda katkad spora, ali dostižna", rekla je Kosor u izjavi novinarima koji prate Brownov forum u Dubrovniku na kojem je i sama sudjelovala. 
 
Glede zahtjeva za Vučurevićevim izručenjem Hrvatskoj, Kosor je rekla kako Ministarstvo pravosuđa radi i na tom slučaju i najavila da će sutra na tu temu održati kraći sastanak s ministrom pravosuđa. 
 
Na upit o tome što očekuje od skorašnjeg dolaska predsjednika Europske komisije Josea Manuela Barrosa i povjerenika za proširenje Štefana Fülea, Kosor je odgovorila kako očekuje razgovore o onom što je učinjeno, ali i onom što još predstoji učiniti. 
 
Podsjetila je da će Hrvatska ovog mjeseca sigurno zatvoriti dva pregovaračka poglavlja, ustvrdivši da ima uvjeta i za zatvaranje tri poglavlja. Po njezinim riječima sve ide prema planu kako bi Hrvatska završila pregovore do lipnja. 
 
U razgovoru s Barrosom predsjednica hrvatske vlade pokušat će mu predstaviti sve što je do sada učinjeno u poglavljima 8. i 23., uključujući i "neke manje poznate detalje" i izrazila uvjerenost kako će to EK prepoznati. 
 
Premijerka Kosor vjeruje da će hrvatski branitelji presudu generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču 15. travnja dočekati razborito i dostojanstveno. 
 
"Svi očekujemo što će se dogoditi 15. travnja, ali kakva god presuda bila, znamo da neće biti pravomoćna", rekla je Kosor, izrazivši uvjerenost da brojni građani i branitelji razumiju ono što je do sada vlada učinila u pogledu suradnje s Haaškim sudom. 
 
Dodala je kako vlada često razgovara s braniteljima i braniteljskim udrugama najavivši idući tjedan na temu presude generalima novi sastanak na kojem će joj se pridružiti brojni ministri. 
 
"Tamo će svi predstavnici udruga moći pitati sve što ih zanima i razjasniti nejasnoće ako ih ima", rekla je Kosor, izrazivši uvjerenost da će branitelji pokazati razboritost i dostojanstvo, "kako to samo oni znaju". 
 
"Oni su se borili za pravnu državu i najzaslužniji su za slobodnu neovisnu demokratsku Hrvatsku kao i činjenicu da upravo dovršavamo pregovore za ulazak u EU", rekla je na kraju izjave predsjednica vlade Jadranka Kosor prije nego što se iz Dubrovnika uputila u Mostar. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije