FOTO: Tokom nasilnog protesta u Prištini više od 70 povrijeđenih i 30 uhapšenih

Radiosarajevo.ba
FOTO: Tokom nasilnog protesta u Prištini više od 70 povrijeđenih i 30 uhapšenih

U današnjim nasilnim protestima povrijeđeno je 56 policajaca, od koji dvojica teže, izjavio je generalni direktor policije Kosova, Shpend Maxhuni na zajedničkoj konferenciji za novinare sa glavnim tužiocem Syle Hoxhom, prenosi Anadolu Agency.

Maxhuni je izjavio da je uhapšen 31 demonstrant, ali da to nije konačan broj i da su hapšenja i dalje u toku. Direktor policije je potvrdio da je policija upotrijebila i gumene metke tokom današnjeg sukoba sa demonstrantima.

Nešto ranije je direktor Urgentnog centra Basri Lenjani izjavio da je u protestu povrijeđeno 45 policajaca i 29 demonstranata. Lenjani je kazao da je jedan demonstrant povrijeđen gumenim metkom, ali da im život nije u opasnosti.

Premijer Kosova Isa Mustafa i njegov zamjenik Hashim Thaci ocijenili su da su u današnjem protestu u Prištini napadnute kosovske institucije i da je protest organizovan da bi se srušila Vlada, a ne zbog Jablanovića i Trepče.

I predsjednica Kosova Atifete Jahjaga je saopštila da su haotične scene i nasilje na ulicama Prištine, potpuno neprihvatljivi. Ona je pozvala sve političke lidere i političke partije, uključujući i poziciju i opoziciju, da ponovo otpočnu međusobni dijalog i da pronađu zajednički jezik za rešenje otvorenih problema te da prekinu ovaj ciklus nasilja na ulicama.

Kosovska predsjednica je poručila da je institucionalno rešenje i jezik dijaloga najbolji način da se prevaziđe novonastala situacija i da zajednički treba raditi da se spriječi bilo kakva dalja eskalacija stanja.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije