FOTO: Pretpraznična atmosfera na ulicama Zagreba

Radiosarajevo.ba
FOTO: Pretpraznična atmosfera na ulicama Zagreba
/ Predpraznična atmosfera na ulicama Zagreba, FOTO: Anadolu Agency

Uoči sutrašnjeg praznika 1. maja, ulice centra Zagreba neuobičajeno vrve ljudima koji obavljaju pretprazničnu kupovinu. Prilika je to i mnogim uličnim zabavljačima da zarade koju kunu više nego običnima danima, javlja Anadolu Agency (AA). 

Na tržnici Dolac neuobičajena popodnevna gužva da naslutiti kako je sutra državni praznik i vrijeme zatvorenih vrata trgovina hranom i vrijeme zatvorenih tržnica. Zagrepčani, a posebno Zagrepčanke, stoga kupuju veće količine hrane kako bi se opskrbili za naredna dva dana. 

Mnogi će iskoristiti produženi vikend za odlazak na selo ili u prirodu, a oni koji nisu iz Zagreba otići će u rodno mjesto i slobodni od posla tri naredna dana iskoristiti za odmor i opuštanje. 

U centru grada danas je mnogo uličnih zabavljača koji koriste svoje vještine da zarade koju dodatnu kunu. 

Lutkar u Tkalčićevoj upravlja marionetom koja pleše i svira gitaru uz zvuke rock'n'rolla, a u Gajevoj ulici "zamrznuti" violinist sav u srebrenoj boji privlači poglede. Nešto niže u Gajevoj, djevojka na tamburici svira poznate napjeve, a u njezinoj košarici se za dva sata svirke u prosjeku nađe oko pedesetak kuna, svega 6 do 7 eura. 

Nije mnogo, kaže Marija, ali voli svirati i došla je u Gajevu biciklom tako da će joj to biti dovoljno za neke posebne troškove. 

Sutra će se, na samoj proslavi 1. maja, koja se tradicionalno uz besplatan grah za sve građane održava u parku Maksimir, okupiti više hiljada građana. Bit će tu i porodice s djecom koje će lijepo vrijeme iskoristiti za šetnju parkom. 

Osim u Zagrebu, proslava Praznika rada održava se i u drugim većim gradovima Hrvatske, uz grah i kobasice, a u primorju uz srdelu i druge plodove mora.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije