Drama u Hrvatskoj: Portugalci nestali u moru, dvoje pronađeno, potraga i dalje traje
U Hrvatskoj je u toku velika akcija traganja i spašavanja za troje državljana Portugala u dobi oko 30 godina, nakon što su tokom noći nestali u Velebitskom kanalu. Četvrta osoba iz njihove grupe pronađena je danas, 12. augusta, prijepodne u moru kod otoka Krka.
Prema informacijama hrvatskih službi, četvero prijatelja krenulo je tokom noći malim gumenim čamcem na vesla iz kampa sjeverno od Senja prema Senju. Čamac, dug oko metar i po i bez motora, pronađen je napušten u blizini obale Krka.
Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru u Rijeci dojavu je zaprimila u 4:41 sati, nakon čega je pokrenuta velika akcija.
MUP KS objavio važne informacije: Ove ulice u Sarajevu bit će zatvorene tokom SFF-a
Jedna od osoba pronađena je oko 11:40 sati u uvali Butnj na otoku Krku. Pripadnici Lučke kapetanije Senj izvukli su je iz mora i predali hitnoj pomoći. Spašena žena uspjela je dati informacije o ostalim nestalim osobama, a jednu od njih posljednji put je vidjela oko 20 minuta prije nego što je pronađena. Za njom, kao i za još dvije osobe, potraga i dalje traje.
U moru kod Rta Glavine nađen još jedan Portugac živ i predan je hitnoj službi, potvrđeno je za Index.hr.
Velika potraga na Jadranu: Četiri mlade osobe nestale u Velebitskom kanalu
Akciju otežavaju izuzetno loši vremenski uslovi. Područje su tokom noći zahvatili jaki udari bure, koji su dostizali oko 60 čvorova, uz valove više od dva metra, zbog čega su pojedine spasilačke jedinice morale biti povučene u zavjetrinu.
U potragu su uključene Lučka kapetanija Senj, Lučka kapetanija Rijeka, Ispostava lučke kapetanije Novi Vinodolski, policija i druge službe. Od Obalne straže zatraženo je i angažovanje aviona Pilatus PC-9 za pretragu šireg područja Velebitskog kanala, javljaju hrvatski mediji.
Prema dostupnim informacijama, četvero nestalih dio je veće grupe Portugalaca koja boravi u kampu. Navodno su tokom večeri konzumirali alkohol, a oko 3 sata ujutro krenuli su gumenim čamcem prema Senju.
Potraga se nastavlja na području oko otoka Krka i Velebitskog kanala, a vremenski uslovi su se tokom dana nešto poboljšali.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.