'Nisam ja osmislila programe štednje'

Radiosarajevo.ba
'Nisam ja osmislila programe štednje'

Njemačka kancelarka Angela Merkel stala je danas u odbranu svoje uloge u krizi u eurozoni usljed nezadovoljstva građana država članica suočenih sa problemima, ističući da je njen stav o oštrim mjerama štednje bio jedini način za povratak povjerenja tržišta.

Merkel je izjavila da je bila svjesna gnijeva usmjerenog prema njoj zbog krize u eurozoni, kao i toga da su je mediji poredili sa Hitlerom. Međutim, iako je Njemačka imala veliku ulogu kao najveća evropska ekonomija, ona je istakla da je borba protiv krize bio zajednički napor među liderima kojima je u srcu najbolji interes eurozone.

"Tokom mojih odlazaka u inostranstvo često su me pitali kako se osjećam zbog negativnih emocija, jer pojedini ljudi smatraju da sam ja odgovornija od ostalih zbog odluka koje smo zajednički donosili. U Grčkoj pojedinci zaboravljaju da nisam ja sama smislila programe štednje, već da je to djelo Evropske centralne banke, Međunarodnog monetarnog fonda i Evropske komisije", rekla je Merkel na konferenciji za novinare.

Njemačka kancelarka je dodala da je uvijek govorila da to ona ne čini da bi nekoga nervirala, već zbog toga što je snažno uvjerena da Evropa može da održi prosperitet i ostvari interese ukoliko krize prevazilazi na način na koji će najbolje ostvariti konkurentnost i riješiti dužničke probleme. Ona je istakla da je sa kolegama naporno radila da zajedno dođu do dobrih rješenja, posebno ukazavši na francusko-njemačku saradnju.

Merkel je dodala da je put ka oporavku težak i ponovo je izrazila saosjećanje sa grčkim narodom zbog sprovođenja reformi neophodnih za izlazak za krize. Prema njenim riječima, jedini put za povratak povjerenja tržišta u eurozonu su mjere štednje i restruktuiranje ekonomija.

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije