Moskva spremna na dogovor o proturaketnoj odbrani

Radiosarajevo.ba
Moskva spremna na dogovor o proturaketnoj odbrani
Službeni predstavnik ruskog ministarstva vanjskih poslova Andrej Nesterenko izjavio je u četvrtak na brifingu da je Moskva spremna na detaljno razmatranje saradnje sa SAD-om u oblasti proturaketne odbrane, dodajući da su potrebne detaljne konsultacije o analizi svih aspekata elemenata takve odbrane u Evropi.

Nesterenko je kazao da je Rusija „spremna na razmatranje s dolaskom do uzajamno prihvatljivih dogovora“, uz neophodnost zajedničkog rada na analizi raketnih prijetnji, što će „omogućiti sigurnost u interesu svih strana“, prenio je Itar-Tass.

Istovremeno je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov na pres-konferenciji za novinare u Moskvi izjavio da se Rusija zalaže za priključenje Evropljana konsultacijama, jer se „na kraju krajeva radi o Evropi“, prenio je Interfax.

Ruski ministar odbrane Anatolij Serdjukov rekao je nakon rusko-francuskog sastanka na nivou ministara odbrane i vanjskih poslova da će rusko ministarstvo odbrane uskoro pripremiti prijedloge u vezi s odustajanjem SAD-a od razmještanja „proturaketnog štita“ u Češkoj i Poljskoj.

Rusija „pozitivno ocjenjuje takvu inicijativu američke strane“, kazao je.

„U najskorije vrijeme pripremit ćemo svoje prijedloge i predati na razmatranje“, rekao je Serdjukov, dodajući da u četvrtak o tome s francuskim kolegom Herveom Morinom nije bilo riječi o tome.

„Nažalost, s francuskim kolegom nisam mogao razmotriti to pitanje“, rekao je on.

fena/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije