UNSA otkazala protestno okupljanje u Sarajevu: "Kvadrant C" povučen sa sjednice Gradskog vijeća
Univerzitet u Sarajevu (UNSA) otkazuje protestno okupljanje koje je bilo najavljeno za sutra, 29. aprila, ispred Gradske vijećnice u Sarajevu nakon što je Regulacioni plan "Kvadrant C - Marijin Dvor" povučen s dnevnog reda sutrašnje sjednice Gradskog vijeća Grada Sarajeva.
"Ovim putem Vas obavještavamo da se mirno okupljanje akademske zajednice Univerziteta u Sarajevu, najavljeno za 29. 04. 2026. godine u 9:30 sati ispred Gradske vijećnice na Trgu Prve brigade policije, otkazuje.
Naime, nakon najave okupljanja i daljnjih konsultacija, gradonačelnik Grada Sarajeva je obavijestio rektora Univerziteta u Sarajevu da će predmetni prijedlog tačke dnevnog reda, koji se odnosi na Regulacioni plan „Kvadrant C – Marijin Dvor“, biti povučen sa dnevnog reda sjednice Gradskog vijeća.
Prva reakcija o ukidanju pritvora zločincu Kunarcu: "Ovo je zastrašujuća poruka svim povratnicima"
Uzimajući u obzir navedeno, smatramo da su se stekli uslovi za nastavak dijaloga i institucionalno rješavanje otvorenih pitanja, te da u ovom trenutku nema potrebe za održavanjem najavljenog okupljanja.
Zahvaljujemo svim članicama i članovima akademske zajednice na iskazanoj spremnosti da zajednički, dostojanstveno i odgovorno štite interese Univerziteta u Sarajevu, njegovu imovinu, sigurnost i razvojnu viziju.
Studenti i profesori protiv plana Kvadrant C: “Nećemo cestu kroz fakultet”
Univerzitet u Sarajevu ostaje posvećen daljnjem aktivnom učešću u procesu iznalaženja rješenja kroz dijalog sa nadležnim institucijama, u interesu akademske zajednice i javnog dobra" naveli su iz Univerziteta u Sarajevu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.