Ubijeni u redu za vodu: Obilježena 33. godišnjica masakra u ulici Halači

1
Radiosarajevo.ba
Ubijeni u redu za vodu: Obilježena 33. godišnjica masakra u ulici Halači
Foto: Kanton Sarajevo / Obilježena 33. godišnjica masakra u ulici Halači

Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti na mjestu masakra, članovi porodica, predstavnici udruženja, kantonalnih, gradskih i općinskih vlasti obilježili su 33. godišnjicu ubistva osam sugrađana u ulici Halači kod broja 5.

Dženana Aljevića, Mahira Ferhatovića, Tarika Harbu, Esmu Muratović, Melihu Muratović – Spahić, Almasu Spahić, Mahiru Spahić i Ismeta Suljića ubili su pripadnici Vojske Republike Srpske, ispalivši granatu na današnji dan 1992. godine, od čijeg rasprskavajućeg dejstva su ubijeni sugrađani koji su stajali u redu za vodu.

U tom masakru, još šest civila opkoljenog Sarajeva je teže i lakše povrijeđeno.

Njemačka podigla nivo sigurnosti na 'visok stepen prijetnje' zbog povećanog rizika od napada

Njemačka podigla nivo sigurnosti na 'visok stepen prijetnje' zbog povećanog rizika od napada

Uime Kantona Sarajevo obilježavanju godišnjice prisustvovali su zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo Jasmin Šaljić i predstavnik Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša KS Kenan Dinar.

"Danas se prisjećamo ubijenih na ovom mjestu, ali i svih ubijenih tokom agresije na Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu. Govorimo o njima jer je to izuzetno važno, ne samo zbog prošlosti i sadašnjosti, nego naročito zbog budućnosti. Obilježavanjem ovog tužnog dana, ne odajemo samo počast ubijenim sugrađanima, već šaljemo poruku da nećemo zaboraviti. Mjesta sjećanja, a danas se nalazimo na jednom od njih, nisu samo podsjetnici na patnju i stradanje, već i upozorenja za budućnost. To je jednostavna opomena - učiniti sve da nikada ne dozvolimo da se ovakvi zločini ponove", poručio je Dinar.

Sjećanje na masakr u ulici Halači: Od granate ispaljene sa srpskih položaja ubijeni nevini civili

Sjećanje na masakr u ulici Halači: Od granate ispaljene sa srpskih položaja ubijeni nevini civili

Podsjetio je da je Sarajevo preživjelo najdužu opsadu modernog doba, opsadu Vojske Republike Srpske, koja u ubijanju nije pravila razliku. Svi su bili meta, bez obzira na uzrast, spol, vjeru ili naciju.

"U najdužem obruču našeg grada u modernoj istoriji, ubijeno je više od 12.000 ljudi, među njima 1.601 dijete. To su ogromne brojke koje ne smijemo olako izgovarati, jer svaka od njih predstavlja ime, lice, priču i neizmjernu tugu porodica. Pravda je naš dug prema žrtvama. Za zločine počinjene u Sarajevu međunarodni sudovi su osudili tek mali broj odgovornih - Stanislava Galića, Dragomira Miloševića i Ratka Mladića. Presude su važne, ali same po sebi nisu dovoljne. Pravda nije samo u kaznama, pravda je i u priznavanju istine, u borbi protiv negiranja i u našoj nepokolebljivoj odlučnosti da učimo nove generacije o ovim događajima", rekao je Dinar zaključivši da poricanje ovakvih zločina ne negira samo prošlost, ono sabotira budućnost.

Zbog toga se mora insistirati na istini, jer samo istinom se gradi povjerenje, a povjerenje je temelj svakog zajedničkog života, poručeno je sa današnjeg obilježavanja tužne godišnjice, saopćeno je iz Službe za protokol i press Kantona Sarajevo.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije