Sarajevo: U prvih šest mjeseci 2014. za nepropisno parkiranje kažnjeno 26.000 vozača
U samo prvih šest mjeseci ove godine pripadnici sarajevske policije uručili su 25.324 prekršajna naloga vozačima koji nisu poštovali saobraćajne propise prilikom parkiranja.
Iako je ovaj broj za 7.675 manji odnosu na isti period prošle godine, za isti prekršaj upozoreno je 2.449 vozača, dok je specijalnim vozilom pauk premješteno 1.311 vozilo, a vozači kažnjeni kaznom od 111 KM, podaci su MUP-a Kantona Sarajevo.
Ipak, kako se čini, spomenute prekršajne kazne koje, prema riječima Irfana Nefića, glasnogovornika MUP-a KS-a, za nepropisno parkiranje iznose 40 KM, ne sprječavaju vozače da i dalje parkiraju svoja vozila gdje stignu, te ometaju kretanje pješaka ali i prave ruglo od grada.
Nažalost, u našem gradu je sasvim uobičajena praksa da se želi automobil parkirati na pet metara od lokacije na koju se ide. Međutim, grad jednostavno više ne može prihvatiti toliki broj automobila.
Upravo zbog toga, a ako bi proširili broj parking mjesta, Vlada KS-a je donijela zaključak o zonama javnih parkirališta.
U Nultoj zoni, koja obuhvata ulice u strogom centru grada, parkiranje će biti ograničeno na dva sata. Kako saznajemo, tako žele spriječiti gužve te potaknuti otvaranje novih parkinga. Zadržavanje će biti ograničeno na parkiralištima u ulicama Aščiluk, Branilaca Sarajeva, Ćemaluša, Ćumurija, Despićeva, Gimnazijska, Hadži Ristića, Kulovića, Radićeva, Safvet-bega Bašagića, Sagrdžije od ulice Ćemerlina i Zelenih beretki.
Da li će ovakva odluka doprinijeti i smanjenju nepropisnog parkiranja, ostaje da se vidi.
Podsjećamo, portal Radiosarajevo.ba već dvije godine u svojoj rubrici Parking papak, objavljuje slike pogrešno parkiranih vozila sa sarajevskih ulica.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.