FOTO: Predstavljen projekt izgradnje kongresnog centra Sarajevo
Na poziv uredništva Conventa kongresnog magazina iz Slovenije, organizatora osme po redu istoimene konvencije koja je održana početkom ove sedmice u Ljubljani, najveća sarajevska općina Novi Grad predstavila je projekt izgradnje budućeg kongresnog centra u Sarajevu, javlja Anadolu Agency.
Cilj Convente je povezivanje regije i ohrabrivanje rasta Centralne i Jugoistočne Evrope u području kongresnog turizma, tako da danas spada u najbolje evropske događaje iz ove oblasti.
Općina Novi Grad Sarajevo bila je predstavnik ovogodišnje Convente iz Bosne i Hercegovine.
Prezentirani su turistički potencijali Sarajeva, kao i projekti proširivanja smještajnih kapaciteta u općini Novi Grad uslijed velikog interesiranja i broja turista.
Posebna tema bila je izgradnja kongresnog centra Sarajevo, čija je najava izgradnje privukla veliko interesiranje u regionu.
Načelnik općine Novi Grad Semir Efendić je upoznao prisutne sa značajem i veličinom investicije kongresnog centra Sarajevo, kako za općinu, tako i za Sarajevo u cjelini, s obzirom na to da će ovo biti prvi objekt namjenski i planski urađen za potrebe kongresne industrije.
Ovaj projekt će uvrstiti Sarajevo na mapu kongresnih gradova Evrope i svijeta.
"Drago mi je da smo pozvani kao gosti i prezenteri na ovaj događaj. Sarajevo trenutno ima kvalitetne pretpostavke za sve vidove turizma, osim kongresnog, a ovaj poziv znači da se trendovi u ovoj oblasti pomno prate i da interes postoji. U zemljama gdje je kongresni turizam popularan, on već pokazuje višestruke ekonomske efekte, a s kongresnim centrom Sarajevo će postati ozbiljna konkurencija na ovom tržištu. Nadamo se da će jedan ovakav događaj, kakav ste organizirali, uskoro ponuditi upravo Sarajevo u našem budućem kongresnom centru", istaknuo je Efendić u obraćanju, saopćeno je iz općine Novi Grad.
Nacrt urbanističkog projekta kongresnog centra Sarajevo, Općinsko vijeće usvojilo je na 31. sjednici, a održana je i javna rasprava. Usvajanje prijedloga urbanističkog projekta planirano je za kraj februara nakon čega će se krenuti u proceduru odabira investitora.
Pogledajte kako će izgledati kongresni centar u našoj fotoglaeriji!
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.