Danas na jezeru Starača počinje ribolovna sezona: Bistro!

Radiosarajevo.ba
Danas na jezeru Starača počinje ribolovna sezona: Bistro!

Posljednji dan februara bit će dan druženja na jezeru Starača kraj Ilijaša.

Inače, otvaranje sezone ribolova se na salmonidnim vodama obilježeva 1. marta, kada prestaje zabrana lova na potočnu pastrmku. Međutim, na jazeru Starača u Iijašu, članovi Udruženja Bistro! iz Sarajeva će otvaranje ribolovne sezone obilježeti dan ranije.

"Ovo je treće otvaranje ribolovne sezone kako smo mi postali korisnici ribolovnog prava na vodama u opštini Ilijaš. I ove godine to će biti dan druženja ribolovaca, kada će ribolov biti u drugom planu. U jezero će biti ubačeno 50 kg kalifornijske pastrmke za izlov. Inače, jezero je voda sa posebnim režimom ribolova, gdje je dnevna dozvola 10 KM, a taj dan će ribolov biti besplatan. Također, ribolovci će na licu mjesta moći kupiti godišnje dozvole našeg Udruženja.", rekao je upravnik jezera i ribočuvar Ferid Husejnović

"Nadamo se da ćemo ove godine imati još jedno "otvaranje", ali izdvojene staze na rijeci Misoči, gdje smo pokrenuli pripremne radnje da i tu vodu revitalizujemo. Uskoro će nam Centar za ihtiologiju sa Pirorodno matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu uraditi ispitivanje stanja ihtipopulacije cijelog ribolovnog područja, a nakon toga bismo trebali rijeku Misoču poribiti sa većom količinom potočne pastrmke - kako dio koji je planiran kao izdvojena staza, tako i otvorenu vodu.", izjavio je predsjednik Udruženja, Adnan Osmanagić.

Iz Udruženja pozivaju ribolovce da u subotu dođu na jezero Starača u Podlugovima, gdje mogu dobiti detaljnije informacije o ribolovnim vodama, planovima, ali i samom Udruženju "Bistro!" iz Sarajeva.


Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije