Lisabonski ugovor danas stupa na snagu

Radiosarajevo.ba
Lisabonski ugovor danas stupa na snagu

Lisabonski sporazum, koji predviđa preuređenje evropskih institucija, uključujući uvođenje funkcije predsjednika EU i šefa diplomatije EU, ali i omogućava dalje proširenje Unije danas je stupio na snagu.

Sporazum bi trebalo da poboljša funkcionisanje EU i da omogući neophodna "sredstva" kojima bi se zadovoljili budući izazovi i kako bi se udovoljilo zahtjevima građana", izjavio je predsjednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso.

Portugalska vlada u saradnji sa švedskim predsjedništvom EU i Evropskom komisijom organizovat će večeras svečanost u Lisabonu, gdje je ugovor potpisan 13. decembra 2007. godine.

Ugovor iz Lisabona uključuje uvođenje funkcije predsjednika i šefa diplomatije EU, ali i omogućava dalje proširenje Unije. Lideri Unije su na vanrednom samitu 20. novembra izabrali prvog predsjednika, Belgijanca Hermana van Rompuya, i prvog visokog predstavnika za spoljnu politiku baronicu Catherine Ashton.

Ratifikacijom Lisabonskog ugovora 3. novembra u Češkoj kao posljednjoj zemlji EU, omogućeno je da taj ugovor stupi na snagu 1. decembra.

srna/radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najnovije