EK će preporučiti nastavak monitoringa za Bugarsku i Rumuniju
Radiosarajevo.ba
Evropska komisija trebala bi sljedeće sedmice preporučiti da Bugarska i Rumunija ostanu pod posebnim mehanizmom monitoringa i nakon 2009. godine, zbog sporog napretka u reformi pravosuđa i borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala, piše EUobserver.
U izvještaju koje bi trebalo biti objavljeno u srijedu navodi se da ni Bugarska ni Rumunija nisu napravile dovoljan napredak da se monitoring ukine. Takozvani mehanizam za saradnju i verifikaciju uveden je uoči ulaska dvije balkanske zemlje u EU 2007. godine zbog njihove nedovoljne pripremljenosti za borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala.
Vlasti Rumunije pokušale su lobirati za uvođenje takozvane izlazne strategije iz mehanizma, dok je u Bugarskoj stranka desnog centra GERB gradonačelnika Sofije Bojka Borisova na izborima održanima početkom jula premoćno pobijedila zahvaljujući obećanjima o borbi protiv korupcije.
Međutim, niz zemalja koje pune proračun EU-a, poput Njemačke, Holandije, Danske i Austrije, te trenutne predsjedateljice Švedske, oštro su se usprotivile ukidanju mehanizma monitoringa.
Premda je Komisija nakon ulaska dviju zemalja u EU ostala bez drugih mehanizama pritiska kako bi se ubrzale reforme, mehanizam monitoringa ipak je spriječio najteže povrede, navodi EUobserver.
Sumnje u prijevaru dovele su do toga je Evropska komisija prošle godine suspendirala ukupno 800 miliona eura poljoprivredne, regionalne i infrastrukturne pomoći Bugarskoj. Oko 465 miliona još je 'zaleđeno', dok je Bugarska definitivno izgubila 220 miliona.
U Rumuniji su u sklopu mehanizma monitoringa spriječeni politički pritisci na ured antikorupcijskog tužitelja.
Dužnosnici EK-a trebali bi u svom izvještaju naglasiti da se mehanizam neće ukinuti sve dok Rumunija i Bugarska ne ispune mjerila na koja su se obvezale uoči ulaska u EU.
fena/radiosarajevo.ba
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.