Zeničani u mirnoj šetnji za Srebrenicu: Odavanje počasti žrtvama genocida

Radiosarajevo.ba
Zeničani u mirnoj šetnji za Srebrenicu: Odavanje počasti žrtvama genocida
Foto: Fena / Šetnja za Srebrenicu

Zeničani su  šetali u nekoliko stotina metara dugoj koloni gradskim ulicama tog grada, pod motom "Zenica za Srebrenicu".

Kolona je, nešto iza 11 sati, krenula sa raskrsnice na Trgu Alije Izetbegovića, a učesnici, među kojima je bilo i puno djece i mladih, u miru i šutnji odali počast ubijenim u julu 1995. godine, a koji su ubijeni od strane pripadnika Vojske i policije Republike Srpske, bez obzira što je to područje bilo zaštićena zona Ujedinjenih nacija.

"Ovom šetnjom želimo pokazati da je Zenica uz žrtve genocida u Srebrenici i da je najvažnije da ne zaboravimo šta se desilo.

Novi Sad: Osvanuli plakati podrške zločincu Ratku Mladiću, građani ih pocijepali

Novi Sad: Osvanuli plakati podrške zločincu Ratku Mladiću, građani ih pocijepali

Mladima je ostalo u amanet da pamtimo i prenosimo na nove generacije događaj koji se desio 1995. godine u Srebrenici", kazala je predsjednica Asocijacije mladih SDA Zenica Amna Pelja, koja je podvukla kako ovom šetnjom podsjećaju i na genocid koji se dešava u Gazi. 
 
Današnji dan, prema rezoluciji Generalne skupština UN-a, obilježava se kao Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici, u kojem su živote izgubile 8.372 osobe.

Sve o godišnjici genocida u Srebrenici možete pronaći OVDJE
 

 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Povezano

/ Najnovije