Vozači privremeno ostaju bez vozačke po preporuci ljekara?
Policija bi uskoro mogla početi privremeno oduzimati vozačke dozvole onim vozačima za koje ljekari ustanove da nisu sposobni upravljati automobilom. Tako je, barem, predviđeno planiranim izmjenama i dopunama Zakona o saobraćaju u BiH.
Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH propisano je da je zdravstvena ustanova, kada otpušta pacijenta koji ne bi smio voziti, dužna da o tome obavijesti nadležni MUP radi provjere važenja vozačke dozvole.
"Ukoliko organ koji vozača vodi u evidenciji utvrdi da lice posjeduje važeću vozačku dozvolu, istu će privremeno oduzeti, dok zdravstvena ustanova ne utvrdi da je to lice ponovo zdravstveno sposobno za samostalno upravljanje vozilom", ističe se u ovom dokumentu, javljaju Nezavisne novine.
Ovakve izmjene pozdravljaju i stručnjaci za sigurnost saobraćaja i ljekari, jer, kako tvrde, za volanom su trenutno brojni vozači koji nisu sposobni za vožnju.
"U praksi se dešavalo da čovjek vozi iako, recimo, boluje od neke psihičke bolesti. Bilo je i slučajeva da vozač slomi nogu, bude zavijen u gipsu i vozi jer niko o tome nije obavještavao policiju", naglašava Milija Radović, direktor Agencije za sigurnost saobraćaja RS-a.
Prema njegovim riječima, ovim izmjenama zakona želi se uspostaviti funkcionalan mehanizam, tako da će porodični ljekar, ako ustanovi da vozač boluje od neke bolesti zbog koje ne bi smio voziti, biti dužan o tome obavijestiti nadležnu stanicu policije.
Međutim, problem je, kako ističe, to što u pojedinim privatnim klinikama i sekretarica ima "pet pečata".
"Dakle, ima pečate od neuropsihijatra, oftalmologa... I šta se dešava? Neko ne može dobiti potvrdu o sposobnosti za vožnju u jednom mjestu, pa ode u drugo. Taj problem mora biti riješen", pojašnjava Radović.
Svoje mišljenje o nacrtu trebaju dati nadležni entitetski organi i potom bi dokument trebalo da se nađe pred Savjetom ministara BiH, a nakon toga ide u parlamentarnu proceduru.
Nacrtom je, podsjetimo, predloženo i da vozačima, koji u dvije godine nakon izdavanja dozvole sakupe četiri kaznena boda, bude oduzeta dozvola.
Također, vozačima početnicima, koji prvi put steknu vozačku dozvolu B kategorije, trebala bi biti zabranjena vožnja od ponoći do pet časova ujutro.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.