'Vijećnica pokazuje da je Sarajevo uvijek uspijevalo pobijediti zlo i fašizam'

Radiosarajevo.ba
'Vijećnica pokazuje da je Sarajevo uvijek uspijevalo pobijediti zlo i fašizam'

Povodom otvaranja rekonstruisane sarajevske Vijećnice 9. maja, danas je održana konferencija za medije u novoobnovljenoj zgradi, javlja Anadolu Agency (AA).

"Vijećnica kao arhitektonsko djelo je istovremeno i umjetničko djelo. Dan pobjede nad fašizmom, 9. maj, dan koji je ujedinjena Evropa uzela kao svoj dan je najprimjereniji je datum za otvaranje Vijećnice. Vijećnica je prvi put sada dobila onaj izgled koji je imala prije 118 godina", kazao je gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić.

Kako je naveo, Vijećnica nije simbol samog Sarajeva, ona je simbol cijele BiH i na neki način ona u sebi sintetizira povijest BiH, a posebno povijest grada Sarajeva.

Komšić je podsjetio i na period kada je izgrađena.

"Za te svoje godine, svoj vijek ona je prošla kroz jednu historiju koja je karakteristična za historiju naše zemlje i historiju grada Sarajeva. Ovako obnovljena ona pokazuje da je Sarajevo uvijek uspijevalo pobijediti zlo i fašizam", pojasnio je Komšić.

Gradonačelnik je kazao da je 1992. godina značajna godina za povijest Vijećnice, povijest samog grada jer je tada zapaljena.

"Oni koji su je zapalili danas odgovaraju u Hagu. Nisu palili samo zgradu Vijećnice, palili su povijest ovog grada, tradiciju i kulturu  naše zemlje koja je čuvana u ovoj Vijećnici", poručio je Komšić.

Režiserka događaja otvaranja Vijećnice Mirela Trepanić kazala je danas da je ponosna što u program imaju 200 mladih učesnika.

"Ponosna sam što u program učestvuje Nada Đurevska, dobitnica Šestoaprilske nagrade, zatim Vedran Smajlović, violončelista koji je na ovom mjestu ratne 1992. godine svirao i ta slika srušene Vijećnice je obišla svijet", pojasnila je Trepanić.

Kako je kazala, na kraju programa će biti iznenađenje, a riječ je o svjetskoj senzaciji koja se ne smije propustiti.

Trepanić dodaje da nije riječ o vatrometu nego o kreativnom video-artu koji radi mlada kreativna ekipa.

Direktorica i dirigent Sarajevske filharmonije Samra Bučan kazala je da je Vijećnica zgrada neopisive ljepote i od trenutka kada je uništena ona je postala bolna rana cijelog civiliziranog svijeta.

"Smatram da i Vijećnica i Sarajevska filharmonija posjeduju i te vrijednosti, ljepote koje su ne prolazne i koje imaju stalnu vrijednost", pojasnila je Bučan.

Kako je kazala, sarajevska filharmonija će izvesti koncert na otvorenom te da će tada prvi put u svojoj historii izvesti filmsku muziku.

Vijećnica je izgorila u noći sa 25. na 26. august 1992. godine.

Nakon višegodišnje obnove i rekonstrukcije Vijećnice, ona će uskoro ponovo biti u funkciji. Autentičnog izgleda, novo ruho Vijećnice po mnogo čemu je zanimljivo. Tokom obnove Vijećnice, u svaku njenu prostoriju ugrađen je i jedan stario dio, koji je preživio požar od prije 22 godine.

Tako se u holu na podu nalazi autentični dio kamena, oko kojeg je izliven novi pod. Na plafonu prostorije Gradskog vijeća komad je zida, oko kojeg su ponovo iscrtane iste šare. Svi dijelovi Vijećnice napravljeni su prema dokumentima i fotografijama izgleda stare Vijećnice pronađenim u Kaptolskom arhivu u Zagrebu, pa su u prostoriji Gradskog vijeća danas drvene klupe i govornica, a svi ornamenti na zidovima i plafonu su autentični i ručno oslikavani.

Mnoge stvari unutar ove ljepotice su specifične. Rubovi zidova zlatne boje zapravo su zaista zlatni. Rađeni posebnom tehnikom, premazivani su listićima zlata potopljenim u boju, posebnim kistom od kamilje dlake. Starom izgledu Vijećnice doprinijele su i brojne stvari koje su iz nje spašene i sačuvane, pa je tako najveći broj predmeta pronađen u Zagrebu i Beču u muzejima.

Iako je sve u njoj novo, Vijećnica naprosto odiše periodom u kojem je i napravljena. Svečano otvorena 20. aprila 1896. godine, svakoga ko danas uđe u nju vraća 120 godina unazad. Kamene ograde, klesani i iscrtani ornamenti, starinski izgled drvenih predmeta u Vijećnici, svakoga će ostaviti bez riječi.

U Vijećnici će sada biti čuvane knjige i rukopisi od iznimne vrijednosti i rariteti, za koje su napravljene prostorije sa posebnom temperaturom i vlažnosti za njihovo što bolje očuvanje.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije