Vijeće ministara ponovo nije usvojilo Reformsku agendu: BiH gubi 108 miliona eura
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na još jednoj vanrednoj sjednici nije uspjelo usvojiti Reformsku agendu, čime je država došla na ivicu gubitka dodatnih 108 miliona eura koji su joj bili namijenjeni.
Jedina tačka dnevnog reda bila je Informacija o aktivnostima po Zaključku Vijeća ministara sa 56. vanredne sjednice održane 27. juna, koja je obuhvatala i pripadajuću Reformsku agendu i Listu reformi – drugi krug glasova. Predlagač dnevnog reda bila je Direkcija za ekonomsko planiranje BiH.
Usvajanje Reformske agende još jednom su blokirali ministri iz SNSD-a. Osam ministara je glasalo za, dok Srđan Amidžić i Staša Košarac nisu pristupili glasanju.
Prognoza meteorologa iz Hrvatske: "U subotu snijeg, a tek ćete se iznenaditi šta stiže u nedjelju"
Podsjetimo, i tokom prethodnog pokušaja usvajanja Reformske agende građani BiH su ostali uskraćeni za sredstva iz Plana rasta, jer su SNSD-ovi ministri Amidžić i Košarac odbili da glasaju. Razlog su bile sankcije koje je Slovenija ranije izrekla lideru SNSD-a, Miloradu Dodiku.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos prilikom nedavne posjete Sarajevu upozorila je da će Plan rasta, koji trenutno iznosi blizu milijardu eura, biti dodatno smanjen za 108 miliona eura ukoliko BiH ne pošalje Reformsku agendu do kraja septembra ove godine. Ljetos je država već ostala bez prvih 108 miliona eura zbog neusklađenosti reformi.
"Plan rasta bi nam dosta pomogao, ali to zavisi od reformi, a meni i dalje nedostaje reformska agenda. Ako Reformska agenda ne bude dostavljena do 30. septembra, predloženo je umanjenje od dodatnih 10 posto. Ovaj novac će otići onima u regionu koji ostvaruju rezultate", istakla je Kos ranije ove sedmice u Sarajevu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.