Vasvija Vidović: Potjernica iz 2014. godine trebala je biti povučena
Advokatica Nasera Orića, koji je jučer uhapšen u Ženevi, Vasvija Vidović kazala je danas Feni da nema novih informacija o tom hapšenju niti se čula s Orićem.
Potvrdila je da se Orić nije javio ni porodici s kojom je Vidović također u kontaktu.
Dodala je da će švicarski advokat biti Oriću na raspolaganju, kako bi se uradile zakonske procedure potrebne za ovakve slučajeve.
Prema saznanjima Vasvije Vidović, Orić je uhapšen po potjernici iz 2014. godine koja je trebala biti povučena nakon što je BiH protestirala zbog nje kod Interpola.
Naime, upućen je protest iz BiH na tu potjernicu koju je raspisala Republika Srbija, a kada jedna država to učini, potjernica se povlači i prema njoj se uhapšeni ne može izručiti državi koja ga potražuje.
Prema ovoj potjernici, Tužilaštvo Srbije za ratne zločine zatražilo je istragu protiv Nasera Orića i još četiri Bošnjaka osumnjičena za ratni zločin nad Srbima u Podrinju.
Zahtjev je podnesen Višem sudu u Beogradu zbog sumnje da su Orić i ostali počinili ratni zločin protiv srpskih civila u mjestu Zalazje i Donji Potočari, u općini Srebrenica 12. jula 1992. godine.
Naser Orić, ratni zapovjednik 28. divizije Armije BiH, tokom suđenja u Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) pravosnažno je oslobođen optužbi za zločine nad Srbima.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.