Vandredno stanje zbog poplava u Goraždu i Foči

Radiosarajevo.ba
Vandredno stanje zbog poplava u Goraždu i Foči


Usljed izlijevanja Drine iz korita, stanje prirodne nesreće proglašeno je danas na području općina Foča-Ustikolina i Goražde.

Prema posljednjim informacijama, potopljeni su brojni stambeni i vikend objekti te poljoprivredna dobra, a već su evakuisane četiri porodice, prenosi Srna.

S obzirom na to da vodostaj Drine i dalje raste te prijeti dodatnim poplavama, na terenu su pripadnici Civilne zaštite te drugih institucija, koji u saradnji sa građanima nastoje ublažiti posljedice u ugroženim područjima.
Zbog konstantnog povećanja vodostaja rijeke Drine koja se na brojnim lokacijama izlila iz korita, danas u popodnevnim satima na području općine Goražde proglašeno je vanredno stanje.

Ova odluka donijeta je na vanrednoj sjednici štaba Civilne zaštite gdje je usvojena i naredba o angažovanju svih snaga Civilne zaštite i drugih raspoloživih resursa te druge mjere, u cilju zaštite ljudi i dobara na području ove općine.

Najugroženija su naselja Luka, ulica Ibrahima Čelika, naselja Pobarnik, Mravinjac te drugi dijelovi grada gdje je potpoljen značajan broj stambenih objekata, putnih komunikacija te drugih dobara.

U skladu sa narednom Civilne zaštite, ministarstvo obrazovanja Bosansko-podrinjskog kantona (BPK) danas je donijelo odluku da se od sutra obustavi rad u pojedinim školama, a riječ je o osnovnim i srednjim školama u Goraždu, osnovnoj školi u Vitkovićima, školi u općini Foča-Ustikolina te osnovnoj školi u naselju Osanica.

Prema posljednjim informacijama, vodostaj Drine će i dalje rasti. Iz HE Mratinje najavljuju povećanje ispusta vode, a procjene su da će ta količina dostići 800 kubika u sekundi. Zbog toga se očekuje da će između 18 i 20 sati vodostaj biti povećan između 50 i 80 cm.

U Dračevu u opštini Čapljina na snazi su vanredne mjere odbrane od poplava, a zbog visokog vodostaja Neretve zatvoren je granični prelaz Gabela Polje, podaci su Agencije za vode Hercegovačko-neretvanskog kantona, prenosi FTV.

Raste i nivo rijeke Save duž cijelog toka u Posavskom kantonu, kao i vodostaj rijeka u Srednjobosanskom kantonu, a predviđa se i veći rast nivoa rijeke Drine, zbog čega su službe civilne zaštite u fazi pune pripravnosti, saopšteno je iz Federalne uprave civilne zaštite.

U opštini Široki Brijeg nabujale su rijeke Lištica i Ugrovača, a u Posušju postoji opasnost od izbijanja podzemnih voda. U opštini Livno došlo je do izlivanja rijeke Žabljak u srednjem toku, a voda prijeti da poplavi naselje Salapići. U selu Prisap je, zbog obilnih padavina proteklih dana, poplavljeno nekoliko pomoćnih objekata, a voda je prodrla u podrume stambenih objekata. Rijeka Šujica koja se izlila na magistralnom putu Tomislavgrad - Mostar, na dijelu Mokronoge-Kovači, prijeti da poplavi kolovoz.

U opštini Trnovo postoji opasnost od izlivanja rijeke Željeznice, čiji je vodostaj duplo uvećan i još raste. Kako je kazao direktor Civilne zaštite Kantona Sarajevo, Mustafa Kovač, zasad ne prijeti opasnost da će doći do zakrčenja rijeke Željeznice u njenom koritu na dijelu kod hidroelektrane u Bogatićima, općina Trnovo. Međutim, Kovač je istakao kako je izdato uputstvo općinskim organizacijama Civilne zaštite da pripreme stanovništvo na evakuaciju u područjima gdje bi to moglo biti potrebno.

radiosarajevo.ba

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije