Uzeli stvar u svoje ruke: Bošnjaci Stoca jutros počeli zidati zid oko lokacije predviđene za harem

36
Radiosarajevo.ba
Uzeli stvar u svoje ruke: Bošnjaci Stoca jutros počeli zidati zid oko lokacije predviđene za harem
Foto: Mostar.live / Bošnjaci počeli gradnju zida

Više od 100 stolačkih Bošnjaka jutros je, 23. augusta, dobrovoljno otpočelo zidanje zida oko budućeg mezaristana na lokaciji Poprati-Popržen u blizini Radimlje, javlja Mostar live.

Za ovu lokaciju je gradska administracija Stoca izdala Rješenje za gradnju mezaristana, pa ga potom poništila.

Bošnjaci Stoca već deceniju i po ukazuju na problem s ukopavanjem svojih najbližih budući da su gradski mezaristani Poplašići i Djetelina odavno već popunjeni.

Amerika ima novu strategiju rušenja režima, Irancima prijeti masovna glad

Amerika ima novu strategiju rušenja režima, Irancima prijeti masovna glad

Bošnjaci Stoca ranije su izrazili snažno negodovanje i protest zbog nezakonite odluke Gradskog vijeća Stolac kojom je, na sjednici održanoj u utorak 19. augusta usvojen Prostorni plan Stoca za period 2024–2034. godine. Sporni Prostorni plan donesen je isključivo voljom 12 vijećnika HDZ-a i njihovih koalicionih partnera, te je usvojen bez prethodne saglasnosti i odobrenja nadležnog Ministarstva prostornog uređenja HNK, što ga čini ne samo neregularnim, nego i pravno ništavnim.

Posebno zabrinjava i vrijeđa činjenica da je ovakvim nezakonitim planom predviđeno da se gradsko groblje/mezaristan za Bošnjake Stoca izmjesti na krajnje neprihvatljivu lokaciju – u nepristupačno i zabačeno područje Dragovilja prema Ljubinju, tik uz entitetsku liniju razgraničenja. Takvo rješenje je uvredljivo, diskriminatorno i u potpunosti neprihvatljivo, saopćili su ranije Bošnjaci Stoca.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (36)

/ Povezano

/ Najnovije