U BiH se gradi aerodrom koji može primiti samo do 150 putnika

5
Radiosarajevo.ba
U BiH se gradi aerodrom koji može primiti samo do 150 putnika
Foto: JP Aerodrom Bihać / Buduća lokacija Aerodroma u Bihaću koji se gradi u naselju Golubić

Predstavnici kompanije Tecno Engineering iz Rima i bihaćke firme Euroing predstavili su konačnu verziju aero-nautičke studije za zračnu luku u Bihaću.

Pozitivan ishod ove analize sada omogućava nesmetan nastavak realizacije jednog od najvećih projekata u ovom dijelu BiH, te donošenje potrebnih saglasnosti i dozvola.

Aero-nautička studija obradila je sve prilazne ravni pri slijetanju na aerodrom, tako što su analizirane sve potencijalne prepreke za sigurno slijetanje. Studija je osim unutrašnje površine koja se nalazi u proglašenom javnom interesu tretirala i mnogo šire područje.

Detalji zločina u Kiseljaku: Uhapšen muškarac koji je ubio punicu i ranio suprugu. Na KCUS-u je

Detalji zločina u Kiseljaku: Uhapšen muškarac koji je ubio punicu i ranio suprugu. Na KCUS-u je

"To je naravno uobičajena procedura kada se provjerava mogućnost sigurnog funkcioniranja aerodromskog kompleksa. Rezultati studije su pozitivni, što znači da avioni mogu operirati sigurno na svim letovima prema ili od ostalih aerodroma u Bosni i Hercegovini i Evropi", izjavio je Danilo Luccioni iz firme Tecno Engineering iz Rima, javlja Radio Bihać.

Ova studija pokazala je i u kom smjeru se može razvijati ovaj važan projekat, odnosno o kakvoj se vrsti aerodromskog kompleksa u Bihaću radi.

"Studija je pokazala da možemo imati referentni kod 4D, ili minimalnu dužinu poletno-sletne piste od 1.800 metara za avione sa kapacitetom do 150 mjesta.

Tu je i mogućnost proširenja do 2.075 metara staze, koja bi imala mogućnost prijema aviona sa kapacitetom za 200 putnika. Dakle, imamo mogućnost razvoja u ova dva pravca. Sada smo tek u situaciji da potpuno upravljamo projektom i da imamo definisane smjernice za izradu master plana. U ovoj godini nam slijedi planirana eksproprijacija 260.000 kvadratnih metara zemljišta u sjevernom dijelu, kojom stvaramo pretpostavke za nastavak izgradnje piste.", riječi su Anela Hadžića, direktora JP Aerodrom Bihać.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (5)

/ Povezano

/ Najnovije