Traje istraga o uzrocima rudarske nesreće u Banovićima, sutra dženaza stradalom rudaru
Nakon rudarske nesreće koja se desila u četvrtak u jami Omazići u Rudniku mrkog uglja Banovići (RMU) u toku je istraga o uzrocima nesreće, javlja Anadolu Agency.
U nesreći je smrtno stradao rudar Nermin Šehić, otac dvoje maloljetne djece.
Munever Čergić, generalni direktor RMU Banovići istaknuo je da su "poduzete sve zakonom predviđene mjere od tehničkog rukovodioca i nadzora i da su svi sigurnosni segmenti bili ispoštovani."
"Na polju sigurnosti radnici se ispituju i obnavljaju gradivo svake godine. U smislu pomoći porodici maksimalno ćemo im izaći u susret i već smo donijeli odluku da ćemo preuzeti sve obaveze oko organizacije dženaze", poručio je Čergić.
Prema riječima direktora, ukoliko supruga smrtno stradalog rudara bude raspoložena za zasnivanje radnog odnosa, a u skladu s njenom stručnom spremom pronaći će joj zaposlenje.
Federalni rudarski inspektor Nuraga Duranović kazao je da se nastavljaju istražne radnje kako bi se utvrdio tačan uzrok ove nesreće.
"Razgovarali smo s radnicima koji su radili na tom mjestu u trenutku kada se desila nesreća. Treba složiti sve izjave, pregledati mjesto nesreće i dokumentaciju za analizu u suprotnom ne bih želio da prejudiciram zaključke. Nije sigurnost samo mehanizacija tehnološkog procesa nego i poštovanje procesa da bi se postigla sigurnost s aspekta uvođenja novih tehnologija u rudnike", istaknuo je on.
Dženaza-namaz smrtno stradalom rudaru bit će klanjan sutra u selu Grivice.
Podsjećamo, nesreća u RMU Banovići dogodila se u četvrtak oko 12 sati kada je došlo do urušavanja stropa u dijelu čela Stari rad u rudniku. Osim stradalog rudara u rudniku je u trenutku nesreće bilo još deset rudara koji su uspjeli izaći van.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.