Spriječeno rušenje višegradske kuće u kojoj se dogodila 'živa lomača'

Radiosarajevo.ba
Spriječeno rušenje višegradske kuće u kojoj se dogodila 'živa lomača'

Odgođeno je za danas najavljeno rušenje kućeSumbule (Adem) Zebe, rođene Omeragić u Višegradu, javlja reporter Anadolu Agency (AA) s mjesta događaja.

Ova kuća je poznata kao "živa lomača'' u Pionirskoj ulici, gdje je 14. juna 1992. godine živo spaljeno više od 70 civila Bošnjaka. Prema riječima žrtava, postoje pravosnažne presude za te zločine. Pravosnažnom presudom Haškog tribunala na doživotnu kaznu zatvora osuđen je Milan Lukić, a Sredoje Lukić na 27 godina. 

Kako javlja reporter AA, na mjestu događaja su šestorica radnika komunalnog preduzeća iz Višegrada, policajci MUP-a Republike Srpske, ali i vojnici EUFOR-a. Tu su i predstavnici porodica žrtava predvođeni Bakirom Hasečić, predsjednicom Udruženja ''Žena – Žrtva rata'', kao i desetak građana.

Kuća je ograđena trakama. Novinar AA prenosi kako je Hasečić urbanističko-građevinskoj inspektorici iz Višegrada Ljiljani Čiković kazala da ''prođu iza traka i uđu u privatnu kuću, ako smiju'', te dodala da će ''na silu odgovoriti silom''. Inspektorica Čiković je rekla da ''neće ništa raditi na silu''.

''Nisam došla ovdje da se tučem... Napravit ću izvještaj gdje ću navesti  šta se sve dešavalo'', rekla je Čiković, dodajući kako ovo ne znači da se odustalo od uklanjanja kuće koja je sporna za lokalne vlasti, već da se provođenje odluke odlaže.

Višegrad: Riječ 'genocid' ostala, preživjeli onemogućili ulazak inspektorima

 

Žrtve zločina u Višegradu su, inače, ranije zaprijetile formiranjem živog lanca u slučaju pokušaja da se izvrši rušenje navedene kuće.

Žrtve vlasti Višegrada nazivaju ''ubicama sjećanja'', optužujući ih da su započeli kampanju uklanjanja dokaza genocida u Višegradu gdje je tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu ubijeno više od 3.000 osoba, mahom bošnjačke nacionalnosti.

Predstavnici Udruženja ''Žena – Žrtva rata'' i Medžlisa Islamske zajednice u BiH onemogućili su danas i ulazak inspektorima i radnicima gradskog komunalnog preduzeća na mezarje Stražište, a kako bi uklonili riječ genocid sa spomen-obilježja žrtvama.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije