Skandalozan intervju Dodika za američku TV, spominjao nezavisnost: "Muslimani nam oduzimaju imovinu"
Osuđeni bivši predsjednik manjeg bh. entiteta RS Milorad Dodik dao je intervju za konzervativni američki medij Lindell TV čiji je vlasnik Mike Lindell, poznati Trumpov saveznik.
U skandaloznom intervjuu Dodik, kojeg je novinarka predstavila kao "predsjednika Republike Srpske", govorio je o nezavisnosti entiteta RS kao svom konačnom političkom cilju, ali iznio i niz skandaloznih tvrdnji o Bošnjacima i odnosima dva naroda u BiH.
Uz Dodika je stajala prevoditeljica koja mu je prevodila pitanja, a Dodik je pričao na bosanskom jeziku.
Dragan Bursać: "Svadba" je "Žikina dinastija" koja nam je bez srama trebala!
"Od nas pokušavaju da naprave da smo manjina u većinskom okruženju muslimana. Ti muslimani su saradnici Irana i veliki protivnici Izraela i Jevreja. U Drugom svjetskom ratu su bili na strani Hitlera i organizovali su koncentracione logore za moj narod. Kuriozitet tog vremena je činjenica da su oni organizovali koncentracione logore za djecu. Djeca su odvajana od majki i slana u logore. 45.000 djece je umrlo u tim logorima", rekao je Dodik.
Američka senatorica traži hitno da se ponovo uvedu sankcije Dodiku
Na pitanje kako bi funkcionisalo proglašenje nezavisnosti RS-a, Dodik je odgovorio:
"Oni bi imali svoju zajednicu, mi svoju. Ovako mi ne možemo da se bavimo našim poslovima jer nam se nameće iz Evrope centralizacija i potpuna minimalizacija naše uloge. Kad sam pošao ovamo prije tri dana, u lokalnim sredinama gdje su muslimani većina oduzimaju našu imovinu, naše crkve, i knjiže to na njihovu javnu vlast. Da bi sačuvali srpsku zajednicu mi moramo imati nezavisnu zemlju. Mnogi će reći – nas ima milion i 200 hiljada, za kriterije ove velike zemlje (SAD) to je malo, ali najmanje pet država sa manjim brojem stanovnika danas imaju status nezavisne države."
Dodik je nazvao Donalda Trumpa "nadom čovječanstva" i poručio mu "da se zaustavi dva minuta i pogleda ovu mapu RS koju sam vam dao". Naveo je kako se nada da će posjetiti Trumpa u Bijeloj kući i da bi to za njega bila velika čast.
"Ja se već srećem sa predsjednikovim politikama koje su dio moga pogleda na svijet. Mislim da je on nada čovječanstva, a ne samo SAD. Naravno da sa tim i ja želim da ostvarim neke svoje političke ciljeve vezano za slobodu mog naroda, koji veoma poštuje Ameriku", kaže Dodik.
On je opisao i kako su u Banjoj Luci i RS-u građani oduševljeno na ulicama slavili Trumpovu pobjedu i rekao da je tog dana bio sretan "jer svi su znali da dolazi neko novo doba."
"Nakon godina teških i loših iskustava sa Bidenovom i Obaminom administracijom u kojima su sankcijama i drugim pritiscima pokušali da nam ugroze slobodu i otmu nam naša prava, i to prenesu muslimanskoj zajednici u BiH, s namjerom da monopoliše proces odlučivanja u BiH. Mi smo se tome suprotstavili. Vjerovali smo u povratak Trumpa i pravičnost ove velike zemlje koja determiniše procese u čitavom svijetu", rekao je u intervjuu Milorad Dodik.
Govorio je i o tome kako je Bidenova administracija sankcionisala čitavu njegovu porodicu, "čak i moju kćerku koja ima četvero djece". Ocijenio je da su se "bezočno ponašali" i "mnogo zla posijali na našim prostorima" te zaključio da je nezavisnost RS-a "jedini fer i korektan" ishod.
Cjieli intervju pogledajte u nastavku:
President Dodik: “We Already Have a Strong Connection with President Trump”
— LindellTV (@RealLindellTV) February 5, 2026
While attending the National Prayer Breakfast in Washington, D.C., President Milorad Dodik of the Republic of Srpska spoke with LindellTV's @CaraCastronuova.
Dodik (widely known as Europe’s most… pic.twitter.com/l7d7ArorDM
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.