'SIPA je i ranije pretresala policije i opštine, zašto Vlada RS-a tada nije reagirala?'

Radiosarajevo.ba
'SIPA je i ranije pretresala policije i opštine, zašto Vlada RS-a tada nije reagirala?'

Naglašavamo da je SIPA u konkretnom slučaju postupala u skladu sa svojim zakonskim nadležnostima i po naredbi nadležnog tužilaštva, komentirali su jučer iz državne Agencije za istrage i zaštitu nakon odluke Vlade Republike Srpske da zbog jučerašnje akcije prekine saradnju sa Sudom Bosne i Hercegovine, državnim Tužilaštvom i SIPA-om.

Podsjećanja radi, službenici SIPA-e jučer su, po nalogu Suda i Tužilaštva, pretresli zgrade policije, općinske uprave i komunalnog poduzeća u općini Bosanski Novi/Novi Grad. Kao rezultat istrage koja se provodila zbog ratnih zločina počinjenih nad Bošnjacima u ovom području, uhapšeno je i pet osoba.

Vlada RS-a nakon toga je donijela navedenu odluku o prekidu saradnje.

Ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić smatra da je odluka donesena jer će pravosudne institucije i SIPA možda uskoro zakucati na „vrata mnogih i razotkriti učesnike u milionskim aferama“. Mektić je svoj stav obrazložio time da je, dok je Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) bio na vlasti u državnim institucijama, „izvršeno deset pretresa policijskih stanica, te četiri opštine i dvije mjesne zajednice, ali da zbog toga niko nije prekidao odnose sa Sudom i Tužilaštvom BiH, te sa SIPA-om“.

Kazao je ministar i kako su u 2014. i 2015. godini nadležne institucije radile na više od 300 slučajeva ranih zločina, te da su u pojedinima izrečene posebne mjere, poručivši da ni tada niko nije prekidao saradnju sa Sudom i Tužilaštvom BiH, te sa SIPA-om.

Portal Radiosarajevo.ba također podsjeća da je SIPA u proteklim godinama pretresala brojne institucije u BiH, počevši s 24. novembrom 2011, kada su upali u i pretresli zgradu policije i opštine u Gacku.

Polovinom decembra iste godine, pretresali su općine i policije u Jablanici i Konjicu, a dvije godine kasnije upali su i u Predsjedništvo BiH gdje su pretresli ured predsjednika FBiH.

U novembru 2014. SIPA je pretresla i kantonalni MUP u Goraždu, a u julu ove godine pretresli su čak i zgradu ambasade BiH u Francuskoj.

Pratite forum portala Radiosarajevo.ba - registrirajte se, komentirajte, predlažite teme!

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije