Rasemi Handanović pet i po godina zatvora

Radiosarajevo.ba
Rasemi Handanović pet i po godina zatvora

Sud BiH osudio je u ponedjeljak Rasemu Handanović zvanu Zolja na pet i po godina zatvora zbog zločina protiv civilnog stanovništa i ratnih vojnih zarobljenika počinjenog na području Konjica tokom 1993. godine.

Handanović je proglašena krivom zato što je u aprilu 1993. učestvovala u dobro pripremljenom i isplaniranom napadu na selo Trusina (općina Konjic), kojim je rukovodio Nihad Bojadžić zvani Blek, bivši zamjenik komandanta Specijalnog odreda za posebne namjene pri štabu Vrhovne komande Zulfikar Armije BiH (ABiH). Kako se navodi u presudi, Bojadžić je prije napada naredio pripadnicima odreda da “niko u selu ne smije ostati živ”, ne vodivši računa o razlikovanju civilnih i vojnih ciljeva.

“Nakon napada na selo, Nedžad Hodžić zvani Džon Vejn naredio je strijeljanje zarobljenih pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i civila u kojem je Handanović učestvovala zajedno sa Nedžadom Hodžićem, Edinom Džekom, Mensurom Memićem i ostalim pripadnicima odreda Zulfikar”, kazala je sutkinja Jasmina Kosović.

Ovom prilikom ubijena su tri pripadnika HVO-a i troje civila koji su se prethodno predali.

Presuda Rasemi Handanović, pripadnici Specijalnog odreda za posebne namjene Zulfikar pri Štabu Vrhovne komande ABiH, izrečena je nakon što je prihvaćen sporazum o priznanju krivice koji je optužena postigla sa Tužilaštvom BiH, a kojim je bila predložena kazna zatvora od pet do šest godina.

“Kada je u pitanju sankcija, Sud je imao u vidu da je optužena dala veliki doprinos u otkrivanju istine, te dala iskaz u drugim predmetima i istragama Tužilaštva za zločin počinjen u Trusini”, obrazložila je sutkinja Kosović.

Prema optužnici, Memić, Salčin i Hodžić, pripadnici odreda Zulfikar, i Hakalović, nekadašnji vojnik 45. brigade Neretvica, učestvovali su u napadu na Trusinu i ubistvima civila i ratnih zarobljenika. Bojadžiću, nekadašnjem zamjeniku komandanta odreda, na teret je stavljeno da je rukovodio napadom, dok je Ališpago optužen da kao komandant nije kaznio vojnike odreda koji su učestvovali u ubistvima. Za zločine u Trusini, Tužilaštvo BiH vodi istragu protiv Edina Džeke, bivšeg pripadnika odreda Zulfikar, koji se nalazi u pritvoru, a izručen je organima pravosuđa u BiH iz SAD-a.

Sporazumom o priznanju krivice Handanović se obavezala da će svjedočiti u suđenjima vezanim za Trusinu. Sa svjedočenjem je započela 30. marta ove godine na suđenju Mensuru Memiću, Dževadu Salčinu, Senadu Hakaloviću, Nedžadu Hodžiću, Nihadu Bojadžiću i Zulfikaru Ališpagi, bivšim pripadnicima ABiH koji su optuženi za ubistvo 18 civila i četiri vojnika HVO-a u Trusiji.

Handanović je uhapšena u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) u aprilu 2011., a u BiH je izručena krajem prošle godine, od kada se nalazi u pritvoru. U izrečenu kaznu biće joj uračunato vrijeme provedeno u pritvoru.

Handanović je prva žena koja je osuđena za ratni zločin pred Sudom BiH. Na ovu presudu dozvoljena je žalba, ali ne na visinu krivično-pravne sankcije.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije