Prva komemoracija u Belgiji posvećena genocidu u Srebrenici: "Ovo nam je lekcija za budućnost"
U Belgiji je održana u subotu, 27. juna, prva komemoracija ove godine posvećena genocidu u Srebrenici u gradu Lijež.
Ovoj komemoraciji je prisustvovao ambasador BiH u Belgiji Erol Avdović koji se ovom prilikom i oglasio na svom Facebook profilu.
U svojoj objavi se zahvalio članovima organizacionog tima, te je u ime ambasadora prenio pozdrave predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića.
Horor poslije utakmice na Mundijalu: Ranjene najmanje četiri osobe
Također im se obratio, te njegov govor prenosimo u cijelosti:
Poštovane dame i gospodo,
Imam posebnu obavezu i čast da vas u ime predsjedavajućeg predsjedništva Bosne i Hercegovine, dr. Denisa Bećirovića, i da uputim najsrdačnije pozdrave, vama, dragoj bosanskohercegovačkoj dijaspori, okupljenoj ovdje u Liègeu, u Belgiji, povodom 31. komemoracije i obilježavanja Dana sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici.
Iako bolna i ova komemoracija je za nas i za vas bosansko-hercegovačku dijasporu, prilika je za dostojanstveno podsjećanje, institucionalna obaveza i dakako mogućnost za spiritualnu ljudsku refleksiju. Ova komemoracija je ovdje u Belgiji prerasla u važnu tradiciju-sjećanja, to da se i na ovakav način - kroz kolektivnu memoriju i isticanje ovog tužnog ali važnog datuma naše historije - 11. jula i ovim iako tužnim povodom - povežemo s domovinom i da trajno čuvamo istinu o stradanju nevinih ma gdje god da se nalazimo.
Želim posebno zahvaliti organizatorima ovog događaja koji je prvi ove vrste ove godine u Belgiji, uoči sutrašnjeg velikog okupljanja u Luxemborgu gdje odmah iza Liježa odlazim da bih bio dio naše delegacije koja tim povodom predvodi ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine gospodin Elmedin Konaković.
Dozvolite mi da ovdje u Liježu na ovom našem okupljanju istaknem Vašu posvećenost i trud koji se ponavlja iz godine u godinu, da i kroz ovu vašu inicijativu i važno zalaganje, kao i na drugim mjestima u Belgiji gdje žive naši iseljenici, ovaj skup održimo upravo ovdje. I to pokazuje koliko je važna i ta vrsta odgovornosti, da se svi skupa prisjetimo, da ne zaboravimo. Ovaj skup pokazuje koliko je ogromno vaše učešće u toj civilizacijskoj misiji.
Srebrenica, ali i Prijedor, Sarajevo, Foča, Višegrad, Mostar i mnogi drugi gradovi i mjesta gdje su ljudi bili stradalnici nisu samo puki toponimi inferna i genocida koji se dogodio nama Bošnjacima u Bosni i Hercegovini. Oni su opomena, da više niko od nas ne smije doći u situaaciju puke inferiornosti i iznova postati žrtva genocidnih - zločinačkih namjera i pokušaja realizacije tog zla. Zato trebamo i moramo imati snage da kažemo nikad više. Ovo je i naše podsjećanje i molitva da se takvo zlo nikad i nikome ne dogodi više.
Za nas u dijaspori kultura sjećanja ima posebno značenje. Od prvog dana mi svjedočimo o njoj istinito kao autentični svjedoci historije. Ta i takva kultura sjećanja je svojevrsna tradicija i kroz sve to i most sa domovinom, našom jedinom i uvjek to ističem - divnom Bosnom i Hercegovinom, koju branimo, čuvamo i gradimo i na ovaj način.
To je - veza s generacijama i obaveza da istinu prenosimo dalje. Želim ovdje samo podsjetiti: Sjećanje nije protiv nikoga; ono je protiv zaborava, ravnodušnosti i negiranja. T
U tom kontekstu, odgoj nove generacije u okviru kulture sjećanja doprinosi identitetu Bosne i Hercegovine širom svijeta. Naše sjećamje - ono što se i 1995 dogodilo u Srebrenici nije poziv na osvetu; to je lekcija.
Svojevrsna historijska, ali i lična empirijska lekcija koje nam pruža i mogućnost da upravo kroz zajedništvo, kroz ovo i ovakvo pamćenje, gradimo budućnost u kojoj dostojanstvo, jedinstvo i pobjeda dobra prevladavaju. Da gradimo naše bosanskohercegovačko društvo na temelju istine i pravde - inkluzivno za sve. Prisjećajući se Srebrenice mi želimo iskoristiti i tu mogućnost da se jasno odredimo prema istinskim vrjednostima mira i tolerancije.
Želim ovdje naglasiti i važnost trajnih memorijala, koji nas podsjećaju na ove tragične događaje i koji su otvoreni za 30. godišnjicu. Od onog velikog u Parizu, pa u Beču, Luxembourgu, i u Briselu sa spomen- pločom koju smo prošle godine otvorili. I naravno sa onim bijelim kamenom cvijetom Srebrenice ispred sjedišta UN-a u New Yorku. Ti memorijali su naša trajna opomena, lekcija cijelom svijetu.
Oni su i sasvim vidljiva vizuelno izražena snaga trajnog sjećanja koja nas povezuje.
Na kraju, želim još jednom istaknuti važnost da naš glas ovdje, u Liègeu, odjekne širom Europe, Amerike i svijeta i da dopre do domovine. Naša solidarnost i jedinstvo nisu samo simboli; oni su garancija da će sjećanje na Srebrenicu biti svjetska lekcija i da nikada nećemo dopustiti da se istina zaboravi.
Sjećanje nas uči da nismo sami, da svaki naš korak u budućnost nosi snagu onih koji su bili prije nas, i da dok god pamtimo, oni žive s nama. Jer, kako rekoše umni ljudi i oni koji dugo pamte: "Ko zaboravi, taj je kriv za ono što se događa. Sjećanje je naš zaštitni zid protiv ponavljanja zla".
Neka to bude naš vodič, neka sjećanje bude naša snaga. Neka naša jedinstvena domovina, naša država Bosna i Hercegovina bude vječna i zbog svih onih žrtava koji su položeni u njene temelje. Neka bude naš ponos za sva vremena. To je naša zajednička zemlja koju volimo i za koju smo se spremni angažovati na svim poljima znanja i civilizacijskog umijeća", glasi govor Erola Avdovića.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.