Građani Tuzle ogorčeni: "U svakoj našoj kući neko ima karcinom"

1
Radiosarajevo.ba
Građani Tuzle ogorčeni: "U svakoj našoj kući neko ima karcinom"
Foto: Fena / Termoelektrana Tuzla

Velike količine crnog dima i prašine iz Termoelektrane Tuzla (TE Tuzla) ponovo su izazvale nezadovoljstvo građana okolnih naselja, koji su se okupili i protestovali zbog, kako navode, višegodišnjeg problema sa zagađenjem zraka.

O problemu se raspravljalo i na sjednici Gradskog vijeća Tuzle, gdje su građani vijećnicima donijeli prašinu prikupljenu iz svojih dvorišta i bašta.

Građani su na sjednicu donijeli prašinu kako bi, kako su kazali, pokazali predstavnicima gradskih vlasti i Elektroprivrede Bosne i Hercegovine (EP BiH) u kakvim uslovima žive. Gradska uprava Tuzle traži od TE Tuzla i EP BiH da rad usklade sa važećim zakonima i ekološkim standardima.

Rodna kuća Ive Andrića: Svjedok neraskidive veze Nobelovca i naše zemlje

Rodna kuća Ive Andrića: Svjedok neraskidive veze Nobelovca i naše zemlje

"Grad Tuzla i gradska uprava, građani Grada Tuzle traže od TE Tuzla i EP BiH da svoj rad usklade sa važećim zakonskim propisima, sa svim ekološkim normama i svim ekološkim propisima, kako se ovakve stvari ubuduće ne bi dešavale", kazao je Almir Šuta iz Ureda gradonačelnika Tuzle.

"Mi ne želimo da pričamo ovdje ko je za i protiv Termoelektrane, pričamo o ljudskom zdravlju, o ljudskim životima. I to je nešto najvažnije što postoji", kazao je aktivist Mirnes Bektić za BHRT.

Posebno je ukazano na posljedice koje, prema tvrdnjama mještana, zagađenje ostavlja na zdravlje stanovništva. Građani navode da se u njihovim porodicama godinama suočavaju sa teškim oboljenjima, dok problem, kako tvrde, posebno pogađa djecu.

Građani Tuzle izašli na ulice, traži se hitan odgovor: "Šta ovo udišemo, kakva je ovo prašina?"

Građani Tuzle izašli na ulice, traži se hitan odgovor: "Šta ovo udišemo, kakva je ovo prašina?"

"U svakoj našoj kući skoro ima karcinom. Ili jedno ili dvoje, ili je jedno već preselilo. Znači, nema ni jedne kuće koja nema takvu osobu. Djeca nam svakakva, majke nam dobijaju spontane, ne može se roditi normalno dijete", kazala je Esma Čehajić, stanovnica naselja Šićki Brod.

Kao jedan od primjera posljedica zagađenja naveli su i rad inhalacione komore za djecu, koja je, prema njihovim riječima, morala biti premještena zbog pogoršanja situacije.

"Imali smo API komoru, gdje su djeca inhalirala na nekomercijalnoj osnovi, znači besplatno je bilo za inhalaciju za djecu. Međutim, ni pčele više ne mogu preživjeti ovdje, tako da smo morali seliti API komoru", kazao je mještanin naselja Plane Mirsad Bećirović.

Iz TE Tuzla potvrđeno je da je došlo do kvara na sistemu, zbog čega su emisije povećane. Tehnički direktor TE Tuzla kazao je da su u postrojenju svjesni problema i da rade na njegovom otklanjanju.

"Činjenica je da imamo izuzetno visoke emisije. To niko ne spori i mi smo toga svjesni od prvog dana aktibno radimo da se to spriječi, da se vrati normalan rad postrojenja. Za nas je to isto ogroman problem, ljudi koji rade na otklanjanju kvara su izloženi veoma teškim uslovima za rad, pod ogromnim su stresom i rade 24 sata, to je veoma složeno i kompleksno. Nismo ponosni na to, žao nam je što se to desilo. Imamo zahtjev za internu kontrolu da se utvrdi odgovornost jer ovakve stvari se ne smiju uopće dešavati", rekao je Mersudiin Šarić, tehnički direktor TE Tuzla.

"Horor-prizor" u BiH: Crni dim danima izlazi iz Termoelektrane Tuzla, oglasio se Čavalić

"Horor-prizor" u BiH: Crni dim danima izlazi iz Termoelektrane Tuzla, oglasio se Čavalić

EP BiH se oglasila saopćenjem za javnost gdje tvrde da je 180 miliona KM uloženo u naše TE u BiH, no građani nakon tog saopćenja samo su pitali - koliko se zapravo ulaže u ekološko nezagađenje gradova gdje TE gravitiraju jer, zapravo, i ova prašina svjedoči da ovih dana građani Tuzle trpe itekakvu ekološku katastrofu.

Gradsko vijeće Tuzle priprema zaključke koji će biti upućeni EP BiH, dok građani poručuju da će nastaviti insistirati na rješavanju problema, uključujući i obraćanje međunarodnim institucijama.

Problem dodatno komplikuje činjenica da, prema navodima građana i izvještajima sa terena, žuto-smeđi dim iz Termoelektrane i dalje izlazi, dok se očekuje nastavak njihovih aktivnosti usmjerenih na rješavanje problema zagađenja.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije