Neophodne reforme, moguća primjena bonskih ovlasti

Radiosarajevo.ba
Neophodne reforme, moguća primjena bonskih ovlasti

Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko izjavio je danas da BiH ne može sebi da dozvoli dalje odgađanje reformi i da lideri treba da djeluju brzo da bi omogućili napredak zemlje ka Evropi, prenose agencije.

"BiH ne može sebi da priušti još četiri godine stagnacije, ne može da dozvoli ponavljanje posljednje četiri godine obilježene odsustvom napretka kao rezultat nedostatka dogovorenog pravca", rekao je Incko u intervjuu AFP-u.

Incko je naglasio da političari u BiH nisu blizu formiranja funkcionalne vlasti, iako je od izbora prošlo više od 100 dana.

Austrijski diplomata opisao je ovu situaciju kao "izraz nepoštovanja koje neki političari pokazuju prema glasačima".

"Oni su glasali zato što žele efikasnu vlast. Jasno su stavili do znanja da žele da vide napredak prema evroatlantskim integracijama", rekao je visoki predstavnik u BiH.

Incko je naglasio da lokaln političari "treba da djeluju odmah, inače će sami snositi odgovornost za posljedice".

"Neću se direktno uključivati u formiranje Doma naroda Federacije BiH", poruka je Valentina Inzka, visokog predstavnika u BiH. Bonske ovlasti će koristi jedino za eventualnu odluku o privremenom finansiranju budžeta utvrđenog u Predstavničkom domu, ukoliko ne bude usvojena do kraja mjeseca, kazao je visoki predstavnik tokom posjete Savezu penzionera Federacije BiH, prenosi FTV.

Penzioneri su ga informisali o svom ionako teškom materijalnom položaju, a i zabrinutosti da bi svako kašnjenje donošenja budžeta moglo izazvati kašnjenje penzija te otežati vraćanje nagomilanog vladinog duga za penzije koje su ostvarene po povoljnijim uvjetima.  

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije