Mostarsko jezero se čisti od neeksplodiranih sredstava i municije
Federalna uprava civilne zaštite i Ronilačko-pirotehnički tim Ministarstva unutrašnjih poslova Češke su 29. septembra počeli sa izviđanjem, izvlačenjem i uništavanjem neeksplodiranih ubojitih sredstava i municije na području Mostarskog jezera. Riječ je o oružju zaostalom iz posljednjeg rata u Bosni i Hercegovini. Ove aktivnosti će provoditi do 13. oktobra, saopšteno je iz Federalne uprave civilne zaštite.
Angažovano je 20 pripadnika češke policije, 14 pripadnika Specijalističke jedinice za spašavanje pod vodom Federalne uprave civilne zaštite, Tim za uklanjanje neeksplodiranih ubojitih sredstava Federalne uprave civilne zaštite iz Mostara, te tri pripadnika Ronilačkog tima Uprave civilne zaštite RS.
Foto: FUCZ: Čišćenje Mostarskog jezera od neeksplodiranih sredstava i municije
U ovim aktivnosima pomaže im i Interventna spasilačka služba Mostar čiji su članovi, kako je saopšteno, pregledavali i označavali lokacije.
Iz Federalne uprave civilne zaštite su ukazali da su do sada pronađene velike količine neeksplodiranih ubojitih sredstava. One su ukolnjene ili uništene. Pretraživanje i čišćenje na ovoj lokaciji u blizini Mostara se nastavlja sve dok se u potpunosti ne završi.
Foto: FUCZ: Čišćenje Mostarskog jezera od neeksplodiranih sredstava i municije
Podsjetili su da je Mostarsko jezero lokacija koja sve više privlači kupače, te se, kako je istaknuto, Federalna uprava civilne zaštite odmah odazvala pozivu lokalne zajednice i odmah uvrstila Mostarsko jezero u Plan misija čišćenja.
Poručili su da je ovo nastavak aktivnosti koje su na području Bosne i Hercegovine počele 2011. godine, a do sada je uspješno očišćeno jezero Šićki Kop kod Tuzle , korito rijeke Drine kod Goražda, Crno Jezero kod Bihaća i dio korita rijeke Une, korito rijeke Save na području Orašja, Odžaka, Broda i Brčkog, gdje je pronađen veliki broj različitih neeksplodiranih ubojitih sredstava, dok je posebno značajno vađenje i uništavanje dvije aviobombe kod Brčkog i jedne kod Broda.
Foto: FUCZ: Čišćenje Mostarskog jezera od neeksplodiranih sredstava i municije
U okviru treće ekspertne misije u ovoj godini pripadnici Federalne uprave civilne zaštite, zajedno sa pripadnicima sektora za za deminiranje Uprave civilne zaštite RS i češke policije, bili su uključeni i u aktivnosti uklanjanja aviobombi, zaostalih iz Drugog svjetskog rata ispod željezničkog i drumskog mosta u rijeci Sani, na dubini od dva metra, u Općini Novi Grad, saopšteno je iz Federalne uprave civilne zaštite.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.