Lagumdžija u UN-u pokazao 'svesrpsku' deklaraciju: Ovo je mapa ka stvaranju ekskluzivnih teritorija

9
Fena
Lagumdžija u UN-u pokazao 'svesrpsku' deklaraciju: Ovo je mapa ka stvaranju ekskluzivnih teritorija
Foto: Printscreen / Zlatko Lagumdžija u New Yorku

Bosanskohercegovački, hrvatski i srbijanski predstavnici pri UN-u obratili su se danas, 1. novembra, u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda gdje je održana polugodišnja debata o stanju u Bosni i Hercegovini.

Hrvatski ambasador pri UN-u Ivan Šimonović izrazio je sućut i solidarnost s Bosnom i Hercegovinom u prevladavanju posljedica nedavnih poplava, naglasivši važnost suradnje i podrške.

Posebno je pozdravio proširenje misije EUFOR Althea, koja i dalje igra ključnu ulogu u očuvanju stabilnosti i sigurnosti u regiji. Zahvalio je visokom predstavniku na izvješću i naveo da je održavanje lokalnih izbora proteklo bez ozbiljnih incidenata, čime se pokazala stabilnost demokratskih procesa u zemlji.

Završena akcija spašavanja u Novom Sadu. Dačić potvrdio definitivni bilans nesreće

Završena akcija spašavanja u Novom Sadu. Dačić potvrdio definitivni bilans nesreće

Iako je u prethodnom razdoblju Bosna i Hercegovina provela značajne reforme, Šimonović je izrazio žaljenje što nije postignut veći napredak na europskom putu. Istaknuo je važnost nastavka reformi i vraćanja fokusa na europsku agendu, jer "europska integracija nudi najbolju razvojnu priliku za Bosnu i Hercegovinu i njezine građane".

Podsjetio je da je Daytonski sporazum temelj ustavnog poretka i političke stabilnosti zemlje, dok europska integracija predstavlja put ka prosperitetu. Pozvao je na nastavak reforme izbornog i ustavnog sustava, naglašavajući da samo "puno poštivanje načela jednakosti konstitutivnih naroda i nediskriminacije svih građana" može donijeti trajnu političku stabilnost Bosni i Hercegovini.

Suprotstavljeni stavovi Srbije i BiH

Ambasador Srbije pri UN-u Nemanja Stevanović istaknuo je kako Srbija pridaje veliku važnost stabilnosti regije i suradnji s Bosnom i Hercegovinom, ističući da je Daytonski sporazum "temelj za izgradnju trajnog mira i stabilnosti".

Naglasio je da se Srbija snažno zalaže za očuvanje teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine i poštivanje njenih institucija, naglašavajući da su "jednostrane odluke koje potiču podjele i stvaraju probleme" prepreka za stabilnost i povjerenje među narodima u BiH.

Osim toga, Stevanović je naglasio važnost dijaloga i konsenzusa kao ključnih načina za rješavanje izazova unutar BiH, izrazivši zabrinutost zbog nedostatka konsenzusa kod donošenja nekih odluka.

Osudio je jednostrane akcije koje, kako je rekao, podrivaju proces pomirenja, poput usvajanja Rezolucije o danu sjećanja na genocid u Srebrenici, koja je bila "protuustavna" i "štetna za proces pomirenja". Naglasio je da su srpske inicijative usmjerene ka postizanju konsenzusa i očuvanju sjećanja na žrtve te da se zalaže za razvoj transparentnih odnosa s Bosnom i Hercegovinom.

Zatim se obratio i ambasador BiH pri Ujedinjenim narodima Zlatko Lagumdžija koji je reagirao na, kako je rekao, brutalne i neutemeljene napade i optužbe od strane srbijanskog predstavnika.

Naglasio je važnost zajedničkog rada na pomirenju, zaštiti ljudskih prava i poštivanju međunarodnog prava te osudio "selektivnu amneziju" u vezi s aktivnostima Srbije. Istaknuo je da je Srbija predvodila kampanju koja je omalovažavala rezoluciju kojom se poziva na Međunarodni dan žrtava genocida u Srebrenici, što je u suprotnosti s međunarodnim sudskim presudama temeljenim na istom međunarodnom pravu koje Srbija formalno brani.

Lagumdžija je podsjetio da "Republika Srbija ostaje jedina država koja je prekršila Konvenciju o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida".

"Srbija ima historiju da ne poštuje međunarodne odredbe".

Lagumdžija te pokazao svesrpsku deklaraciju i kazao da je to mapa puta za kreiranje ekskluzivnih nacionalnih teritorija u Evropi. Lagumdžija je predložio da svi pogledaju taj dokument koji su kako je kazao kreirale osobe presuđene na međunarodnim sudovima.

"Ja predlažem kolegama iz Srbije da podijele ovu deklaraciju kako bi svi mogli vidjeti kako se ovdje tretira Dejtonski sporazum. Neću ponavljati riječi predsjednika Bećirovića, ali ovo pokazuje mapu puta za ostvarenje već poznatog projekta velike Srbije i poricanje zločina koje je presudio Međunarodni sud za bivšu Jugoslaviju. Ovo je mapa puta za implementaciju ekskluzivnih nacionalnih teritorija u Evropi. I opet kažem da su predlagači osuđeni sudom uspostavljenim u ovoj zgradi", kazao je Lagumdžija.

Ambasador Srbije pri UN-u Nemanja Stevanović odgovorio je da su česti napadi na srbijansko vodstvo nepotrebni i štetni za budućnost regije. Ponovo je potvrdio da Srbija poštuje teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, ali također zahtijeva da se poštuju prava svih naroda koji tamo žive.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (9)

/ Povezano

/ Najnovije