Krizna situacija u transportu: Prevoznici traže hitno rješenje EU pravila do 15. januara

4
Radiosarajevo.ba
Krizna situacija u transportu: Prevoznici traže hitno rješenje EU pravila do 15. januara
Foto: Dž. K / Kamioni / Ilustracija

Predstavnici vodećih transportnih organizacija Srbije i Bosne i Hercegovine zajednički pozvali su domaće vlasti i institucije Europske unije da se konačno riješi alarmantna situacija izazvana pravilima Europske unije o boravku vozača, za koju kažu da otežava uvjete poslovanja i prijeti opstanku prijevoznika u regionu.

Ukoliko taj problem do 15. januara ne bude riješen, najavljuju radikalne mjere.

Profesionalni vozači kamiona iz Bosne i Hercegovine već duže vrijeme imaju problem s vožnjom u Europskoj uniji jer, prema zakonu, oni ne mogu biti u zemljama EU duže od 90 dana u 180 dana. Za prevoznike ovo pravilo donosi brojne finansijske gubitke, ali i druge probleme.

Nova prognoza: BH Meteo najavio sunčanu sedmicu i temperature do 18°C!

Nova prognoza: BH Meteo najavio sunčanu sedmicu i temperature do 18°C!

"Da bi preduzeće moglo da radi, mora imati vozača. Ako nema vozača koji radi više od 15 dana mjesečno, ono ne može da postoji. Da ima vozača na tržištu, mi bi našli duplo, sada kada vozača nema i jedva zadržavamo i ovo što imamo, nema dovoljno vozača koji će pokriti kamione", rekao je Neđo Mandić, predsjednik poslovnog udruženja "Međunarodni transport" iz Beograda.

Za oko 500 prevoznika u BiH ovo pitanje zahtjeva prioritetno rješavanje. Kako ističu, u više navrata su se obraćali nadležnima, ali bez efekta, piše BHRT.

"Boravak vozača u Evropi predstavlja problem za ekonomiju, privredu, problem za sve firme u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Hiljade vozila izlazi iz BiH svakim danom i svi ti vozači su ugroženi i njima se broje dani", kazao je Zijad Šarić iz Konzorcijuma "Logistika" BiH.

Bh. prijevoznici ponovo izigrani? "Naši vozači se i dalje tretiraju kao građani trećih zemalja"

Bh. prijevoznici ponovo izigrani? "Naši vozači se i dalje tretiraju kao građani trećih zemalja"

Ukoliko nadležni ne preduzmu ništa do 15. januara, prevoznici najavljuju radikalne mjere.

"Do 15. januara očekujemo rezultate. Ako ne, do tada moramo preduzeti mjere koje će biti zajedničke na nivou Bosne i Hercegovine i Srbije. Apelujemo na Europsku komisiju, apelujemo na naše vlade koje će nadamo se konačno uraditi nešto i da će shvatiti da Bosna i Hercegovina i Srbija imaju zajednički problem", dodaj je Šarić.

Prevoznici ocjenjuju da se, ukoliko problem ne bude riješen, kolaps očekuje do aprila naredne godine.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije