Istraga potvrdila navode: Svjedočanstvo o zlostavljanju u domu za djecu bez roditelja u BiH

4
Radiosarajevo.ba
Istraga potvrdila navode: Svjedočanstvo o zlostavljanju u domu za djecu bez roditelja u BiH
FOTO: Pixabay / Ilustracija

Batinjanje, uvrede i kupanje u ledenoj vodi samo su neki od mračnih trenutaka iz djetinjstva 31-godišnjeg Abida Hotovića, koji je odrastao u sarajevskom domu za djecu bez roditeljske brige.

Abid je 1997. godine, kao četverogodišnjak, smješten u SOS selo u Sarajevu, gdje je prvih nekoliko godina o njemu brinula "SOS mama". Međutim, 2001. godine ona je napustila SOS selo, a zamijenile su je tri nove odgajateljice. Ubrzo nakon toga, 10-godišnji Abid postao je žrtva fizičkog i emocionalnog zlostavljanja. Internom istragom SOS Dječija sela potvrđene su njegove tvrdnje o zlostavljanju u periodu od 2002. do 2007. godine.

Zlostavljanje je uključivalo udarce koji su uzrokovali modrice, kupanje u ledenoj vodi i zatvaranje u sobu. Zbog toga su tri odgajateljice i još jedan zaposleni dobili otkaz, a protiv njih su podnesene kaznene prijave 2021. godine. Iako su prošle tri godine, Tužilaštvo u Sarajevu još uvijek nije otkrilo u kojoj fazi je istraga, piše Radio Slobodna Europa.

Ambasada SAD poručila zastupnicima u FBiH: Izbor je jasan - glasate ili za Rusiju ili za građane BiH

Ambasada SAD poručila zastupnicima u FBiH: Izbor je jasan - glasate ili za Rusiju ili za građane BiH

Abid je bio štićenik SOS Dječijeg sela sve do 2013. godine, a sada živi u Njemačkoj. Tri godine nakon što je podnio prijavu, SOS Dječija sela su mu uputila zvanično izvinjenje, ponudivši mu novčanu pomoć i psihološku podršku. Međutim, Abid ističe da nije tražio novac ni podršku, već samo pravdu. Kaže da je od 2009. godine upoznavao rukovodstvo SOS Dječijeg sela sa svojim iskustvima, ali bez konkretnih reakcija.

Istraga provedena od strane Međunarodne organizacije SOS Dječija sela, koja ima podružnice u Bosni i Hercegovini, potvrdila je ozbiljne propuste u postupanju prema prijavljenom zlostavljanju. Iako je prošlo više od dvije decenije, Abid smatra da je organizacija kasno reagovala, a izrazio je nezadovoljstvo zbog toga što istraga u Sarajevu nije dovela do adekvatnih sankcija za odgovorne.

Pored njega, i drugi bivši štićenici SOS Dječijeg sela prijavili su zlostavljanje, uključujući i slučaj Dragana Santrača, koji je 2023. godine također dobio pismo u kojem je potvrđeno da je bio emocionalno zlostavljan. Međutim, i u njegovom slučaju, istraga nije dovela do otkaza za odgovorne osobe, jer fizičko zlostavljanje nije moglo biti potvrđeno.

SOS Dječija sela BiH ističu da su unaprijedili procedure zaštite djece u odnosu na prošlost i da se protive svim oblicima nasilja. Međutim, priznaju da postoje zakonske prepreke koje otežavaju pravovremenu reakciju, poput zastare kaznenih postupaka. Organizacija također poziva Tužilaštvo da istraje u razjašnjavanju svih prijava o nasilju nad djecom.

Ovaj slučaj nije izolovan, jer SOS Dječija sela širom svijeta suočavaju se s optužbama za zlostavljanje djece, posebno u Rusiji. Nezavisna komisija koja je formirana kako bi istražila optužbe, otkrila je ozbiljne nepravilnosti u nekoliko zemalja. Iako su optužbe teške, iz SOS Dječijih sela potvrđuju da naporno rade na ispravljanju svojih grešaka i unapređenju zaštite djece.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (4)

/ Povezano

/ Najnovije