Igor Crnadak: "Ne postoji dovoljno jedinstva za zajednički nastup opozicije"

0
Radiosarajevo.ba
Igor Crnadak: "Ne postoji dovoljno jedinstva za zajednički nastup opozicije"
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba / Igor Crnadak

Poslanik PDP-a u entitetskoj Narodnoj skupštini Igor Crnadak, poručio je da je opozicija u bh. entitetu RS započela svoje pripreme za predstojeće izbore, ali prvi sastanak nije donio očekivani optimizam.

Prema njegovim riječima, umjesto konkretnih rješenja i planova za budućnost, razgovori su bili obilježeni borbom za funkcije i nedostatkom jedinstva među opozicionim akterima.

"Prvi sastanak opozicije nije donio optimizam za prosječnog stanovnika Republike Srpske koji iskreno želi da se stanje u društvu promjeni. Glavne poruke trebale su biti da se razgovaralo o tome koje će prve zakone nova vlast donijeti, koje afere ćemo tražiti da se prvo procesuiraju, kako ćemo garantovati ljudima da će živjeti bolje nego danas i kako ćemo ih zaštititi od korupcije i neobrazovanih i bahatih pojedinaca. Umjesto toga, otišle su poruke borbe za funkcije i percepcija da ne postoji dovoljno jedinstva za zajednički nastup", napisao je Crnadak u svojoj objavi.

Sramno veličanje presuđenog ratnog zločinca: Na Dobrinji osvanuo grafit 'Ratko Mladić Bosnom harao'

Sramno veličanje presuđenog ratnog zločinca: Na Dobrinji osvanuo grafit 'Ratko Mladić Bosnom harao'

Prema njegovim riječima, neophodan je model sličan crnogorskom scenariju, gdje su političke partije, udruženja i ključni pojedinci usaglasili svoje stavove i jasno obećali da neće sarađivati s aktuelnim režimom.

"Tačno je da nam treba crnogorski scenario, gdje su dogovor napravili partije, udruženja i ljudi širokog spektra, od blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija do Dritana Abazovića, ali trebamo znati da su svi učesnici dogovora tada bili jasni i izričiti u garantovanju da neće biti nikakve saradnje sa Milom Đukanovićem. Sličan dogovor treba i nama", naglasio je.

Crnadak poziva kolege iz opozicije da smire strasti i fokusiraju se isključivo na glavne kandidature, jer, kako kaže, upravo one predstavljaju tačku okupljanja i demonstraciju stvarne želje za promjenama.

"Pozivam sve kolege iz opozicije da se strasti smire, da sav fokus u narednim sedmicama stavimo isključivo na glavne kandidature, koje su tačka okupljanja i demonstracije želje za promjenama.
Prijevremeni predsjednički izbori pokazali su da u Republici Srpskoj imamo referendumsku atmosferu i da sve drugo osim direktnog sudara 'jedan na jedan' sa režimom predstavlja poraz opozicije i ubijanje i ovo malo nade i vjere u narodu da su promjene moguće i da će se desiti u oktobru", zaključio je.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (0)

/ Povezano

/ Najnovije