Euroactiv: Strategija Zapada na Balkanu je pogrešna i propala
Strategija Zapada u regiji Zapadnog Balkana je "pogrešna i propala" i stvorila je autokratije te otvorila vrata vanjskim utjecajima - što su pokazala najnovija dešavanja u Bosni i Hercegovini, piše portal Euroactiv.
"Nema sumnje da Milorad Dodik – srpski moćnik u tročlanom Predsjedništvu BiH i najglasniji pobornik secesije RS – neće izgraditi srpsku vojsku sposobnu da započne rat, samo zbog nedostatka novca. Štaviše, rat bi oštetio njegove poslovne interese. Rat ne treba ni njegovim pokroviteljima u Beogradu i Moskvi.
Prava prijetnja je pokušaj RS da zabrlja finansiranje BiH. Međunarodni monetarni fond je posebno zabrinut zbog potencijalnog povlačenja entiteta RS iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH.
Snijeg stvara probleme širom BiH: Obustavljen saobraćaj na sedam putnih pravaca
Prema MMF-u, UIO predstavlja jednu od najuspješnijih institucija u BiH, a indirektni porezi koje prikuplja ova agencija su najvažniji izvor prihoda za više vlada BiH", navodi se u analizi.
Kako autori pišu - opozicija u RS-u dijeli viziju Dodika.
"Mirko Šarović, lider Srpske demokratske stranke, koju je osnovao ratni zločinac Radovan Karadžić, rekao je da je legitimno tražiti veća ovlaštenja, ali da nije razumno rizikovati sukob sa NATO-om.
Jasno je da se političke sukobe u RS vode oko moći, a ne principa, a Dodik je taj koji upravlja dinamikom.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, jedan od Dodikovih pokrovitelja, može se za sada skloniti, koristeći kao izgovor vlastiti problem sa masovnim protestima u Srbiji protiv rudarenja litijuma.
Rusija, kao drugi pokrovitelj RS, nesumnjivo stoji iza Dodika. Kada pregovori o Ukrajini uđu u ključnu fazu, Vladimir Putin bi mogao iskoristiti BiH kao manuelnu za pregovaranje i pokazati Zapadu da može destabilizirati Zapadni Balkan kad god želi, ne nužno gasom", podcrtava se u analizi.
Također se navodi da je Putinova strategija da zadrži članice koje nisu dio EU u regionu izvan bloka.
"Srbija je ograničena energijom, Crna Gora pravoslavnom crkvom. U BiH je Dodik, ili ko god da ga naslijedi, taj koji odvraća EU od bilo kakve ambicije. Sjeverna Makedonija je poseban slučaj; ograničava se jer zemlja pokazuje malo interesa za rješavanje bilateralnog problema sa susjednom članicom EU Bugarskom.
U Albaniji, Rusi imaju mali uticaj, ali SAD, za koje mnogi veruju da tamo vladaju, svakodnevno se zalažu za pristupanje EU, često prećutkujući očigledne probleme sa vladavinom prava i demokratijom.
Najnovija dešavanja u Bosni ukazuju na neuspjeh strategija Zapada, koji je dao prioritet percepciji stabilnosti koju pružaju lideri poput Vučića u Srbiji ili Đukanovića u Crnoj Gori.
Međutim, ova 'stabilokratija' je imala previše negativnih strana, a jedna od njih je ekonomska i društvena stagnacija, što dovodi do nestabilnosti i otvaranja vrata drugim geopolitičkim igračima.
Druga mana stabilokratije je što stvara marionete poput Dodika, koje ponekad izmiču kontroli", poručeno je u ovoj analizi.
Kako autori poručuju, stabilokratija je bila dominatna karakteristika SAD i EU u regionu, ali i "propala i pogrešna", te je stvorena autokratija pa su tako otvorena vrata vanjskih utjecajima.
"Nakon što je toliko mladih i obrazovanih ljudi napustilo region, ima li još prostora za demokratizaciju, evropeizaciju Zapadnog Balkana? Autori ovog sažetka su skeptični", navodi se u zaključku Georgia Goteva i Zeljke Trkanjeca za Euroactiv.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.