Konaković se sastao sa albanskim ministrom Hasanijem: "Razgovarali smo o trenutnoj krizi u BiH"
Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković sastao se u srijedu, 21. maja, u Sarajevu, s ministrom za evropske i vanjske poslove Republike Albanije Iglijem Hasanijem, koji boravi u službenoj posjeti BiH.
Doček albanskog ministra i delegacije upriličen je u zgradi Ministarstva vanjskih poslova, a potom je uslijedio tête-à-tête sastanak ministara Konakovića i Hasanija te sastanak delegacija Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i Ministarstva za evropske i vanjske poslove Republike Albanije.
Ministar Konaković se obratio novinarima nakon susreta.
Održan No Limit 23: Benjamin Poturak slavio novu pobjedu
"Čini mi se da na isti način shvatamo prilike i šanse za naše zemje, ali i prijetnje koje ponekad možemo nazvati zajedničkim. Imamo odlične političke relacije. Razgovarali smo kako treba da radimo na infrastrukturnom povezivanju ove dvije zemlje. Putevi kao da su iz prošlog stoljeća kada krenete prema Tirani", kazao je Konaković.
Također, uputio je niz pohvala za rad aktuelne vlade u Albaniji.
"Aerodrom u Tirani je primjer u svijetu. Jedan fantastičan primjer rada vlade. Možemo se pohvaliti i našim sarajevskim aerodromom, ali nije uspostavljen direktan let Tirana-Sarajevo. Zahvaljujem se na razumijevanju i podršci za usvajanje Rezolucije o Srebrenici. Sada imamo svake godine Memorijalni dan u Generalnoj skupštini i pojedinim udžbenicima, i to nam puno znači. Nismo nikog optužili niti imenovali", kazao je Konaković.
"Razgovarali smo o uspjesima i neuspjesima, informisao sam mog prijatelja Iglija o stanju u BiH i dosad najvećoj krizi. Ova kriza najviše štete nanosi upravo stanovnicima RS.
Potpuno se zahvaljujem Igliju koji je našao vremena da dođe u BiH i možemo najaviti još bolje prijateljske odnose ove dvije zemlje", poručio je ministar Konaković.
Planirano je da se ministar Hasani tokom posjete BiH sastane i s članovima Zajedničkog kolegija oba doma Parlamentarne skupštine BiH, a najavljeno je da će u poslijepodnevnim satima prisustvovati otvaranju Ambasade Albanije u Sarajevu.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.