Drumovima jure kabadahije, a zakon ih čuva: Kolike su kazne za 'ubistvo pješaka'?

Radiosarajevo.ba
Drumovima jure kabadahije, a zakon ih čuva: Kolike su kazne za 'ubistvo pješaka'?

Za smrtne posljedice u saobraćaju, nesavjesnim vozačima u Federaciji Bosne i Hercegovine najčešće se izriče kazna zatvora do godinu dana.

Ko je mladić koji je sinoć skrivio nesreću ispred Predsjedništva?

Detalji stravične nesreće kod Predsjedništva: Vozio je prebrzo, djevojke čekale tramvaj...

Gdje to živimo: Dok su jedni oplakivali stradalu djevojku, grupa mladića urlala i dobacivala (VIDEO)

Dvanaest i pet

Jelena bi danas napunila 26 godina: Kerim Mudželet je odlučio da neće

Kerim Mudželet ostaje u pritvoru

 

Ovo je praksa, potvrdio je za Radiosarajevo.ba i Ismet Mehić, advokat koji se često bavi ovakvim slučajevima.

S Mehićem razgovaramo povodom tragedije koja se zbila 9. juna, ispred zgrade Predsjedništva Bosne i Hercegovine, kada je poginula Jelena Opričić. Opričić je bila na tramvajskom stajalištu kada je vozilo kojim je upravljao Kerim Mudželet velikom brzinom udarilo u stajalište. Preminula je na mjestu.

„U praksi koju ja poznajem, za smrtne posljedice u saobraćaju, kazne obično – ako optuženi nije bio u alkoholiziranom stanju – idu do godinu dana“, govori Mehić za Radiosarajevo.ba.

Pješaci su posljednjih godina česte žrtve nesavjesnih "trkača" na području Sarajeva. Nekoliko advokata s kojima smo razgovarali, među kojima je i Amela Filipović (koja se bavi naknadama šteta), podsjetili su nas na brojne slučajeve sa smrtnim posljedicama po pješake koji su se nalazili na trotoaru: od Čaršije do Stupa. Nažalost, kazne za krivce bile su minorne i beznačajne.

Dodaje kako se, prema njegovom mišljenju, radi o blagim kaznama, pogotovo imajući u vidu da je situacija u Sarajevu i BiH, kritična.

„S obzirom na situaciju u saobraćaju u Bosni i Hercegovini, na ogroman broj vozila u Sarajevu - kažu da ih ima oko 300 hiljada, da su mnogi zasjeli za volane 'jakih' vozila, pogotovo djeca bogatijih roditelja, kazne su preblage. Pa vidite li silne kabadahije u saobraćaju“, komentira naš sagovornik.

Mehić nam je pojasnio da su kazne sadržane u Krivičnom zakonu Federacije BiH, u dijelu "Krivična djela protiv sigurnosti javnog prometa", kao i da su sve posljedice nastale u saobraćaju uvijek "bez namjere". Izuzev, naglasio je, kada se radi o vozačima koji voze pod dejstvima alkohola ili droga i koji su svjesni da u takvom stanju voze i mogu, vrlo lako, udariti nekoga – "ali na to pristaju"...

Pitamo ga šta je s licima koja su više puta kažnjavana u saobraćaju?

„To su povratnici i to se tretira kao otežavajuća okolnost. E sad imate situaciju, ako je optuženi višestruki povratnik, onda je kazna veća. Recimo ako je predviđena jedna godina kazne, onda će sigurno dobiti bar još pola godine“, odgovara nam ovaj advokat i još jednom napominje kako se, svejedno, radi o blagim kaznama spram onih koji su oduzeli nečiji život.

Istog su mišljenja i u Federalnom ministarstvu za unutrašnje poslove, čiji je Ekspertni tim unazad nekoliko godina pozivao vlasti da se ozbiljnije pozabave ovim stvarima:

„...susjedne zemlje u Europskoj uniji pokazale su da je moguće stalno smanjenje smrtnih slučajeva iz godine u godinu, ako je učinkovito i odlučno djelovanje koje stimulira i koordinira Vlada i ako je učinjeno potrebno ulaganje u intervencije sigurnosti na cesti“, navodi se u Akcionom planu sigurnosti saobraćaja u FBiH, za period 2011-2020.

Ovaj je tim sačinio i preporuke kojima se insistira na unapređenju zakonskog okvira, uključivanju i drugih ministarstva i institucija u stvaranje ambijenta za sigurno odvijanje saobraćaja, te angažiranju na jačanju kadrovskih i tehničkih kapaciteta na planu daljnjeg smanjenja broja saobraćajnih nezgoda, poginulih i teško povrijeđenih osoba u saobraćaju.

Nažalost, Vlade se nisu odlučile ozbiljno baviti našom sigurnosti na cesti: džaba bilo kampanja"Pazi kako voziš", "Voli život - poštuj pravila" i "Pazi kakav trag ostavljaš"... zalud bilo upozorenja, kada se niko ne boji zakona koji je za ubistvo (iz nehata) pješaka predvidio godinu dana zatvora.

Nekom će godinu dana zatvora "samo" poboljšati uličnu biografiju... s dobrim advokatom, upitno je i da li će osuđenik provesti i toliko iza rešetaka, jer njih zakon štiti.

A ubijeni i njihove porodice? A mi, potencijalne žrtve nervoznih, brzih sugrađana? Ko nas štiti?

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije