DP objavio svoju rezoluciju o Hrvatima u BiH, u komentarima im poručili: "Dajete ideje fašistima"
Domovinski pokret, stranka iz Hrvatske, saopćila je kako su danas, 17. juna, održali prvi sastanak s predstavnicima HDZ-a iz Hrvatske, čiji su koalicioni partner u vlasti, na kojem su raspravljali o DP-ovom prijedlogu saborske Rezolucije o osnaživanju političkog položaja Hrvata u BiH, a kojom među ostalim, traže uspostavu zasebne izborne jedinice za Hrvate u Federaciji BiH.
"Odlučno odbacujemo uobičajene neutemeljene primjedbe da se Republika Hrvatska ne treba miješati u unutarnja pitanja susjedne države. Republika Hrvatska nije samo supotpisnica Washingtonskog i Daytonskog sporazuma, već ima i ustavnu te političku odgovornost prema Hrvatima u BiH", poručuju u priopćenju.
U komentarima na vijest, građani Hrvatske poručili su im kako bi ovom rečenicom "mogli dati ideje italijanskim nefašistima", dok neko navodi: "U Hercegovini je zvanično 220.000 Hrvata (stvarno oko 150.000) u Njemačkoj zvanično je 210.000 (stvarno oko 300.000). Kada će DP zatražiti osnivanje Herceg Germani?"
Podrška koja je dirnula mnoge: Dječak iz Srebrenice poslao poruku reprezentaciji BiH
"Ne zanima njih ni Hrvatska ni BiH , njih zanima samo da su u vlasti i da pune svoje džepove korumpiranim novcem.......a nedaj bože da dođe do kakvog rata prvi bi bili na letu za neku drugu daleku destinaciju", dodaje još jedan komentar, a još jedan poručuje: "Izdajice."
Namjera je da se Rezolucija predloži na usvajanje u hrvatskom Saboru, ali trenutno traju pregovori sa HDZ-om Hrvatske o mogućnosti njenog usvajanja. Ukoliko bi bila usvojena, Hrvatska bi se i zvanično opredijelila za rušenje suvereniteta BiH, a ne kao do sada, samo kroz praktično djelovanje, bilježe, pak, kolege iz Istrage.
Predložena Rezolucija ima osam tačaka, a po njihovom prijedlogu Sabor bi od Vlade RH tražio nastavak pružanja podrške "ostvarivanju potpune političke ravnopravnosti Hrvata u BiH u okviru reforme političkoga sistema koja bi dovela do poštenih izbora, na kojima bi svaki konstitutivni narod birao vlastite legitimne predstavnike, pritom uzimajući u obzir uspostavu zasebne izborne jedinice za izbor predstavnika hrvatskoga naroda s ciljem političke jednakopravnosti Hrvata".
o Ostalima, ni u ovoj rezoluciji, ni riječi. O presudama Europskog suda za ljudska prava na slučajeve da se npr. Romi i Ostali ne mogu kandidirati za člana Predsjedništva BiH, također, ni slova.
PRIJEDLOG DOMOVINSKOG POKRETA O DONOŠENJU SABORSKE REZOLUCIJE O OSNAŽIVANJU POLITIČKOG POLOŽAJA HRVATA U BO... by Index.hr
Rezolucijom, ako se usvoji, Hrvatski Sabor pozvao bi Vladu RH na korištenje svih raspoloživih mehanizama u EU i međunarodnim organizacijama, uključujući i pravo veta, kako bi se potaknule korisne i spriječile štetne inicijative u zaštiti interesa Hrvata u BiH. Od Vlade se, po prijedlogu saborske rezolucije, traži i pružanje programske, financijske i političke potpore obrazovnim, zdravstvenim, kulturnim i medijskim institucijama te institucijama Katoličke Crkve u BiH radi postizanja višeg stepena autonomije Hrvata te nastavak aktivne podrške europskom putu BiH, u skladu s hrvatskim nacionalnim interesom u sigurnosnom, gospodarskom i političkom smislu.
Vladu RH se, nadalje, poziva da provede sveobuhvatnu reviziju zakonitosti postupaka stjecanja hrvatskoga državljanstva u slučajevima u kojima postoje osnovane sumnje na nepravilnosti, a odnose se na osobe s prebivalištem u BiH, uključujući i slučajeve pojedinaca koji sistemski potiču na izborni inženjering, preglasavanje i narušavanje političkoga položaja hrvatskoga naroda, te da poništi nezakonito stečeni status hrvatskoga državljanstva u slučajevima zlouporabe zakonskih osnova.
Iz DP-a u priopćenju poručuju kako će se u predstojećim danima nastaviti razgovori između DP-a i HDZ-a radi usuglašavanja konačnih stajališta. Inače, DP je ranije danas najavio konferenciju za novinare na kojoj je trebala biti predstavljena "Rezolucija o osnaživanju političkog položaja Hrvata u Bosni i Hercegovini", ali je otkazana.
Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.