Domaće voće propada, građani piju štetne sokove

Radiosarajevo.ba
Domaće voće propada, građani piju štetne sokove

Bosna i Hercegovina kroz zakonsku regulativu, konkretno Pravilnik o voćnim sokovima, voćnim nektarima i sličnim proizvodima te Pravilnik o osvježavajućim bezalkoholnim pićima i sličnim proizvodima, forsira proizvodnju osvježavajućih bezalkoholnih pića koja se prave od uvezenih sirovina.

Osnovni i jedini sadržaj takvih tvari čine vještačke boje i vještačke arome. S druge strane, domaće voće rađa i propada u izobilju, piše Avaz.ba. 

Tvrdi to Hakija Porobić, stručnjak iz oblasti proizvodnje i prerade prehrambenih proizvoda te predsjednik Udruženja potrošača Kantona Sarajevo. Govoreći o prevarama koje se provode nad potrošačima s kojekakvim sokovima iz "garažne proizvodnje", koji su preplavili bh. tržište, Porobić kaže da su oni ukusni, ali da su štetni za zdravlje.

Govoreći, naprimjer, o ledenim čajevima, kaže da se njihov sadržaj, osim vode, svodi samo na šećer, vještačku boju i vještačku aromu, koji su u veoma velikom procentu uzroci pretilosti. 

"Jedan od prvih upečatljivih primjera obmane potrošača putem ovih pravilnika sadržan je u njihovom zvaničnom nazivu, a to je pojava novog termina za neki izmišljeni proizvod, odnosno za neku nepostojeću prirodnu sirovinu - "voćni nektar". Naučno poznata činjenica je da voćni nektar kao sastavni dio plodova bilo koje vrste voća uopšte ne postoji", objašnjava Porobić.

Drugi flagrantan primjer obmane potrošača putem ovih pravilnika, dodaje on, jeste i formulacija "slični proizvodi". Kaže da su ovako površne, konfuzne, nedorečene i nejasne formulacije naziva tako značajnih akata nedopustive i njihova isključiva namjena u primjeni je obmana potrošača. 

"Stupanjem na snagu ovakvih pravilnika zadati su teški udarci u leđa jednoj perspektivnoj poljoprivrednoj grani kao što je naše voćarstvo i prerađivačko-proizvodna industrija voća u voćne sokove", kaže Porobić, koji potrošačima poručuje da ne trebaju slijepo vjerovati reklamama i deklaracijama na sokovima koje govore o 50 i 100-postotnom udjelu voća. 

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije