Delegacija EU o obilježavanju Dana državnosti Srbije u entitetu RS: "Stvaranje tenzija"

5
Radiosarajevo.ba
Delegacija EU o obilježavanju Dana državnosti Srbije u entitetu RS: "Stvaranje tenzija"
Foto: Dž. K. / Radiosarajevo.ba / Ambasador Luigi Soreca, šef Delegacije EU u BiH

Iz Delegacije Europske unije danas, 14. februara, oglasili su se povodom obilježavanja Dana državnosti Srbije u bosanskohercegovačkom entitetu RS.

Šta se jučer tačno desilo u Banjoj Luci čitajte OVDJE, a poruku Europske unije objavljujemo u cijelosti:

"Ustav Bosne i Hercegovine jasno navodi: Bosna i Hercegovina je jedinstvena i suverena država koja se sastoji od dva entiteta, Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, kao i Brčko distrikta. Moraju se poštovati suverenitet, teritorijalni integritet, ustavni poredak, uključujući odluke Ustavnog suda, te međunarodni subjektivitet Bosne i Hercegovine.

BH Meteo objavio novu vremensku prognozu: Temperature će rasti i do 20°C

BH Meteo objavio novu vremensku prognozu: Temperature će rasti i do 20°C

Regionalna saradnja i dobrosusjedski odnosi su suštinski dio napretka na evropskom putu. Treba izbjegavati postupke i izjave koje negativno utiču na dobrosusjedske odnose i produbljuju političke podjele. Očekujemo da svi međunarodni partneri budu podjednako posvećeni evropskoj perspektivi Bosne i Hercegovine kao jedinstvene, nedjeljive i suverene zemlje.

Nakon odluke Evropskog vijeća iz marta 2024. o otvaranju pristupnih pregovora, pozivamo političke aktere u Bosni i Hercegovini da se suzdrže od djelovanja koje produbljuju podjele i stvaraju tenzije. Umjesto toga, ohrabrujemo ih da se u cijelosti usmjeravaju na ostvarivanje napretka na evropskom putu, sa svim pogodnostima koje bi se time osigurale građanima."

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (5)

/ Povezano

/ Najnovije