Danas dva skupa u Dobrovoljačkoj

Radiosarajevo.ba
Danas dva skupa u Dobrovoljačkoj

10:25 Delegacija iz Republike Srpske zaputila se ka Istočnom Sarajevu


10:16
Položeno je cvijeće, a predsjednik Boračke organizacije RS Pantelija Ćurguz kazao je kako se u Sarajevu "Dobrovoljačku želi predstaviti kao odbranu Sarajeva i da politički sistem u Federaciji štite ubice".

09:56 Okupljeni građani Sarajeva sa most Drvenija verbalno napadaju članove delegacije, uzvikujući "Ubice" i "Agresori".

09:41 Saobraćaj je zatvoren od mosta Drvenija do križanja Zvorničke sa ulicom Hamdije Čemerlića na Grbavici. 

09:35 Kao i prošle godine, cijelu ulicu osiguravaju jake policijske snage. Kolona s autobusima iz istočnog Sarajeva je već krenula.

Mirnom šetnjom sa cvijećem i upaljenim svijećama nekadašnjom Dobrovoljačkom ulicom u Sarajevu danas će biti nastavljeno obilježavanje 20 godina od stradanja pripadnika JNA u ovoj ulici, javlja Srna.

Službeni početak rata u Sarajevu

Nakon mirne šetnje u Sarajevu, koja je zakazana za 10:00 sati, u Spomen-crkvi u Miljevićima u Istočnom Sarajevu biće služen parastos sa početkom u 11:00 sati, dok će u 12:00 sati biće položeno cvijeće na Spomen-krstu na Vojničkom groblju.

Ceremoniji, drugoj po redu, nakon prošlogodišnje, prisustvovat će i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić, koji je i predsjednik Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

U isto vrijeme i na mostu Drvenija u istoj ulici, okupit će se i građani Sarajeva, u organizaciji Koordinacije boračkih organizacija Kantona Sarajevo, kako bi se sjetili 16 pripadnika Armije RBiH koji su poginuli u majskim borbama za Sarajevo.

Slučaj Dobrovoljačka još uvijek je jedna od najužarenijih tački trvenja između bošnjačkih i srpskih političara i javnih aktera. U Republici Srpskoj i Srbiji Dobrovoljačka se još uvijek tretira kao ratni zločin, premda je Haaški tribunal slučaj stavio ad acta.

Također, hapšenja Ejupa Ganića i Jovana Divjaka, u Engleskoj i Austriji, pokazalo su se neutemeljenim, jer su sudovi odbili zahtjeve Srbije za izručenjem.

Pored toga, u januaru ove godine Tužiteljstvo BiH donijelo je naredbu o obustavi istrage protiv Ejupa Ganića, Hasana Efendića, Zaima Backovića, Jovana Divjaka, Jusufa Pušine, Emina Švrakića, Dragana Vikića, Fikreta Muslimovića, Dževada Topića, Jovice Berovića, Rešada Jusupovića, Jusufa Kecmana, Damira Dolana i Ibrahima Hodžića za Dobrovoljačku ulicu, jer je utvrđeno da u radnjama osumnjičenih nisu sadržana obilježja krivičnog djela.

Nakon opsežne istrage, nareba o obustavi istrage protiv spomenutih osumnjičenih osoba donesena je na temelju 352 izjave svjedoka, te 412 materijalnih dokaza koji uključuju dokumente, video zapise, presretnute razgovore i druge dokazne materijale.

Dosadašnjom istragom Tužilaštva je utvrđeno da je tokom napada u Dobrovoljačkoj ulici, ubijeno sedam i ranjeno 14 osoba, nakon što su onesposobljene za borbu.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije