Ceremonija u Pazariću: Novi vojnici OS BiH položili zakletvu, Helez poručio – ponosan sam na vas

9
Radiosarajevo.ba
Ceremonija u Pazariću: Novi vojnici OS BiH položili zakletvu, Helez poručio – ponosan sam na vas
Foto: OS BiH / Ceremonija prijema kandidata u vojnu službu

Ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez prisustvovao je svečanoj ceremoniji povodom završetka obuke kandidata za prijem u profesionalnu vojnu službu u OS BiH u početnom činu vojnika, koja je održana u Centru za osnovnu obuku na lokaciji kasarne "Zaim Imamović"- Pazarić, u petak 29. augusta 2025. godine.

Ova 33. klasa broji 320 mladih vojnika, a među njima je  47 pripadnica ženskog pola.

Ceremoniji su prisustvovali generali OS BiH, komandanti brigada i komandi unutar OS BiH, oficiri, parlamentarni vojni povjerenik Boško Šiljegović, vojno diplomatski predstavnici i predstavnici EUFOR-a u BiH, te članovi porodica i prijatelji.

Sud odbio odrediti pritvor Armanu Omeragiću, njegov advokat otkrio detalje nesreće

Sud odbio odrediti pritvor Armanu Omeragiću, njegov advokat otkrio detalje nesreće

Ministar Helez se obratio prisutnima, kazavši da je sretan i ponosan zato što danas ovi mladi iz svih krajeva naše domovine polažu vojnu zakletvu.

"Zaklinju se da će služiti Bosni i Hercegovini, čuvati njen suverenitet, poštovati zakone i štititi njen narod. To je najveća čast i najviša odgovornost koju jedan građanin može preuzeti. Upravo zato vam svi mi, ovdje prisutni, izražavamo iskreno i duboko poštovanje.

Ponosan sam na vas jer ste, u ovim izazovnim vremenima, odlučno i hrabro pokazali da ste tu za  svoju domovinu. Tu ste da čuvate mir, slobodu i nezavisnost Bosne i Hercegovine. Onaj ko je spreman da štiti sigurnost svojih sugrađana i suverenitet svoje zemlje, zaslužuje posebno poštovanje", kazao je Helez.

Ministar odbrane BiH naglasio je da su OS BiH moderne, profesionalne i multinacionalne, te da pripadaju svima nama, bez obzira na ime i porijeklo.

"Posebno želim zahvaliti roditeljima jer ste vi odgojili ove mlade ljude i svojim primjerom ih usmjerili ka služenju općem dobru. U vremenu kada se javno i zajedničko često zanemaruje, vi imate razloga biti ponosni. Hvala vam na tome", rekao je ministar Helez.

"Vojnikinje i vojnici, od danas više niste samo pojedinci. Postajete dio sistema koji počiva na disciplini, odgovornosti i kolektivnoj snazi. U vojsci nema razlika po imenu ili porijeklu. U vojsci dišete kao jedno, štitite jedni druge i štitite domovinu, nosite uniformu sa dostojanstvom i uvijek imajte na umu da branite ne samo granice, već i slobodu, dostojanstvo i budućnost svih naših građana", poručio je Ministar odbrane.

Na kraju se Ministar posebno zahvalio instruktorima, oficirima i podoficirima, kao i ostalom osoblju Centra za osnovu obuku na čelu sa komadantom pukovnikom Isakovićem, na nesesebičnom doprinosu u obuci ove klase vojnika.

Priznanje najboljeg kandidata 33. klase dobio je Rajko Ivanović.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (9)

/ Povezano

/ Najnovije