‘Biznismen’ iz BiH putem FB prodaje kalašnjikove, zolje...

Radiosarajevo.ba
‘Biznismen’ iz BiH putem FB prodaje kalašnjikove, zolje...

U BiH 750.000 domaćinstava posjeduje ilegalno oružje, a čak 90 posto oružanih krivičnih djela u BiH počinjeno je upotrebom ilegalnog oružja! Podaci su ovo Razvojnog projekta Ujedinjenih naroda u BiH (UNDP).

Zabrinjavajuće je da se broj ilegalnog oružja, uprkos brojnim akcijama u kojima su ga građani bez ikakve odgovornosti mogli predati, sve više povećava, pa je prema istim podacima za posljednje dvije godine porastao za oko 300.000, piše Avaz.

Prema podacima entitetskih statističkih zavoda, u BiH živi oko 3,8 miliona ljudi, pa ispada da otprilike svaki peti stanovnik ima neko nelegalno oružje.

Još alarmantniji su podaci o dostupnosti oružja, a ponude „iskaču" i iz novina i s internet-oglasnika. Sve je na prodaju - od ručnih bombi, pištolja, automatskih pušaka do ručnih bacača granata osa, koje se mogu nabaviti za 150 KM! Cijene pištolja se kreću od 50 do 5.000 KM, koliko košta onaj marke „Desert Eagle", proizveden u Izraelu, a automatske puške se prodaju za 200 KM, dok 100 metaka košta od 15 do 20 KM!

Po tim cijenama se pravi arsenal može pronaći u ponudama na Facebook profilu pod nazivom „Prodaja oružja“. Tu se nude detaljni opisi i fotografije naoružanja, a čak i onih s natpisom bivše JNA. Cijene su izražene u konvertibilnim markama. Iako su oglasi javni, dužu komunikaciju s ovakvim oglašivačima teško je uspostaviti.

Reporteri Avaza pozvali su nekoliko brojeva naznačenih u oglasima za prodaju oružja kako bi saznali više detalja o ovoj trgovini „glumeći“ potencijalne kupce. U dva slučaja prodavači su otvoreno rekli da nemaju dozvole za ponuđeno oružje i da, ako želimo postati vlasnici kakve „pucaljke“, moramo riskirati. Ostali naši kontakti završili su kod protupitanja naših sagovornika možemo li se naći na mjestu koje oni odrede, pa da detalje saznamo „u četiri oka“.

Takvi susreti prepušteni su policiji, informacije su proslijeđene direktoru Federalne uprave policije (FUP) Draganu Lukaču, koji kaže:

“Policija bi trebala reagirati u slučaju da se pojave oglasi u kojima se prodaju prvenstveno automatske puške, jer za njih zakonski dozvolu ne može imati ni prodavač ni kupac. Oni koji prodaju oružje putem oglasa, trebali bi imati dozvolu za to oružje, jer ni onaj ko ga kupi neće ga moći registrirati zato što neće imati dokaz o porijeklu”.

Lukač je kazao da sva rafalna paljba koju čujemo u BiH nakon utakmica te u vrijeme praznika dolazi iz nelegalnog oružja.

A, pravi arsenal ubojitih sredstava dostupan je na Facebook profilu „Prodaja oruzja“ na čijoj naslovnici tek stoji „upozorenje“ da mlađi od 18 godina ne trebaju pristupati. Oprez je „vrlina“ i ovog oglašivača, pa javno ne odgovara na pitanja odakle je i gdje ga zainteresirani mogu naći. Od jednog „kupca“ koji je kroz šalu zaprijetio osom s naslovnice tog profila ukoliko novinari otkriju njegov identitet, saznaje se da je vlasnik profila iz Teslića i da mu prodaja oružja naprosto „cvjeta“.

U mnoštvu fotografija na ovom Facebook profilu je i ona policijskog automobila potpisana upozorenjem da se „čuvaju policije“, a naš sagovornik otkriva i da je potrebno ispoštovati nekoliko pravila da bi se došlo do „gazde“. 

“Ako ste ozbiljan kupac, javite se „u inbox" i ostavite svoj broj telefona. Onda dobijete daljnje upute. Ja sam se morao javiti jednom konobaru u kafiću u Tesliću i tek nakon toga sam se sreo s gazdom. Pazario sam odličnog „tetejca“ za 400 maraka. Nema dozvolu, ali meni i ne treba, jer ću ga koristiti samo u slučaju odbrane”, kaže naš sagovornik, dodajući da je svjestan da krši zakon, ali i da, kako kaže, živimo u vremenu kad je oružje pored toliko kriminalaca potrebnije nego u ratu.

Koliko osoba posjeduje legalno oružje u BiH, nismo uspjeli saznati, jer evidencije vodi svako kantonalno ministarstvo ponaosob. No, kako je potvrdio Irfan Nefić, portparol MUP-a Kantona Sarajevo, samo u prvih šest mjeseci ove godine 373 osobe u KS su dobile odobrenje za nabavku vatrenog oružja. Istovremeno je izdato 570 oružnih listova.

Prema posljednjim procjenama UN-a, oko 4.000 demobilisanih boraca u BiH je sebi nakon rata oduzelo život ilegalnim oružjem. Stručnjaci UNDP-a smatraju da bi se smanjenjem broja ilegalnog oružja umanjili i svi oblici društveno negativnih pojava i, što je najvažnije, povećao bi se stepen sigurnosti svih građana.

Kantoni Sarajevo, Srednjobosanski, Tuzlanski, Zeničko-dobojski i Livanjski kanton prošle sedmice su započeli kampanju prikupljanja nelegalnog oružja i minsko-eksplozivnih sredstava „Biraj život bez oružja“.  Kampanja se već realizira i na području RS i Brčko Distrikta, a cilj joj je da se životi građana učine sigurnijim predajom nelegalnog naoružanja.

Ministarstva unutrašnjih poslova u ovoj akciji imaju podršku UNDP-a, Ambasade Velike Britanije u BiH, Međunarodnog crvenog križa, OSCE-a i EUFOR-a.

U BiH, inače, ne postoji zakon o nabavljanju, držanju i nošenju oružja i municije na državnom, niti federalnom nivou. Ova oblast regulirana je zakonima na kantonalnim nivoima. Brčko Distrikt i RS imaju svoje zakone o ovoj oblasti.

Iz Zakona o nabavljanju, držanju i nošenju oružja i municije KS:

- ako građanin nosi sa sobom oružje, mora nositi i oružni list
- oružni list izdaje se na neograničeno vrijeme
- imalac oružnog lista svakih pet godina policiji dostavlja dokaz da je zdravstveno sposoban za nošenje oružja
- osoba koja želi dozvolu za oružje mora imati najmanje 21 godinu, a za nabavljanje streljačkog i lovačkog oružja 18
- lice mora imati opravdani razlog za nabavljanje oružja (lična zaštita, članstvo u lovačkoj organizaciji, članstvo u streljačkoj organizaciji i sl.)
- ako želi dozvolu za oružje, osoba ne smije biti osuđena za krivično djelo, osim za krivična djela protiv sigurnosti saobraćaja
- dozvolu ne smiju dobiti osobe kažnjavane u posljednje dvije godine za prekršaj protiv javnog reda i mira, kao i za vrijeme dok se protiv tog lica vodi postupak za takve prekršaje
- fizičko lice može imati najviše jedan pištolj za koji mu je izdat oružni list, izuzev članova streljačkih organizacija
- zabranjeno je nabavljati i držati automatsko, poluautomatsko i oružje bez marke, kalibra i fabričkog broja kao i oružja s integralnim prigušivačem, zatim onog namijenjenog za izbacivanje eksplozivnih projektila, rasprskavajućeg oružja i naprava koje izazivaju elektrošokove
- zabranjena je i municija čija je osnovna namjena probijanje oklopa, municije s eksplozivnim, zapaljivim ili otrovnim projektilima, a upravo sve ove karakteristike „krase" oružje koje se može naći u oglasnicima
- samo je ženama dozvoljeno nošenje spreja za omamljivanje.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Najnovije